Hala mı Birleşik Kıbrıs | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hala mı Birleşik Kıbrıs 08.07.2017 00:03

Hala mı Birleşik Kıbrıs

Heykel imza törenini göstermektedir. Kıbrıs, bağımsız Cumhuriyetin kuruluşuna kadar İngiltere egemenliğinde olduğundan devletin kuruluş sürecinin hiçbir yerinde BM yoktur.

Üzerinden çok geçmedi. Beylikdüzü’nde Rauf Denktaş’ın anısını yaşatmayı amaçlayan bir anıt yapıldı. Üzerinde çok tartışıldı. Heykelim Makaryos’un bulunduğu bölümüne saldırıldı. Saldırganlar cahildi. Tarih bilmediklerinden Makaryos’un yüzüyle birlikte Dr. Fazıl Küçük’ün yüzünü de parçaladılar. Belli ki onu da Rumlardan biri sanmışlardı...

Heykel bir bütün olarak ele alındığında; Rauf Denktaş’ı n, Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşuyla başlayan bağımsızlık serüvenini, 1983 yılında kurulan KKTC’ye bağlayan köprü olduğunu vurgulamaya çalışıyor.

Tarihsel hatalarla dolu heykelin dikkatimi çeken bir başka yönü de Rauf Denktaş’ın Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşunu simgeleyen bölüme daha yakın durması.

En önemli hata da bu bölümdeki Birleşmiş Milletler Arması.

1571’de Osmanlı egemenliğine giren Kıbrıs, 1878 yılında (hakları saklı kalmak kaydıyla) geçici olarak İngiltere yönetimine bırakılmıştı. İngilizler 1914 yılında Kıbrıs’ı topraklarına kattığını ilan etti. Türkiye‘de Lozan Anlaşmasını 20. Maddesiyle adada İngiliz egemenliğini kabul etti.

Yunanistan Kıbrıs sorununu ilk kez 1954 yılında BM Genel kuruluna götürdü. Ada halkının kendi kaderini tayin etmesini istiyordu. Genel Kurul görüşmeyi iki yıl erteledi.

Genel kurulda 1957 yılında yapılan görüşmede de sorunu tarafların BM anlaşması çerçevesinde çözmesi kararı çıktı. Ancak Türkiye’nin değişen dış politikası, BM Genel Kurulunda Ortadoğu ülkelerinin desteğini kaybettiriyordu. Türkiye aleyhine bir karar da çıkabilirdi.

Lafı Uzatmayalım, Yunanistan Enosis istiyordu. Önceden adanın İngiliz egemenliğinde kalmasını isteyen Türkiye’nin yeni tezi ise, adanın iki cemaat arasında taksim edilmesiydi.  Bu kabul edilmezse Lozan Anlaşmasıyla İngiltere’ye bırakılan Kıbrıs’ın Türkiye’ye iadesi isteniyordu.

Türkiye, Kıbrıs Cemaat temsilcilerinin de katılacağı yeni bir konferans toplanmasını teklif etti. 1959 yılının başlarında toplanan 2. Londra Konferansına İngiltere Başbakanı Macmillan, Adnan Menderes (Uçağı düştüğünden hastaneden izledi) Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Makaryos ve Dr. Fazıl Küçük katıldı. Konferanstan Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulması kararı çıktı. Yunanistan’ın da Türkiye’nin de istediği olmamıştı.

Heykel imza törenini göstermektedir. Kıbrıs, bağımsız Cumhuriyetin kuruluşuna kadar İngiltere egemenliğinde olduğundan devletin kuruluş sürecinin hiçbir yerinde BM yoktur. Bu nedenle heykeldeki BM arması tarihsel bir yanlıştır. Yanlıştan da öte, yeni birleşik Kıbrıs algısı yaratmaya yöneliktir.

Kıbrıs sorununun çözümünde, adada yaşayan her iki cemaate de söz hakkı verilmemiştir. Ta ki 2. Londra Konferansına kadar.

Kıbrıs Cumhuriyeti kurulana kadar geçen dönemde adada Türklere yapılan saldırıları, işlenen cinayetleri yazıyı uzatmamak için anlatmadık. Ancak 1955 yılında kurulan, çok cinayet işleyen EOKA’nın mensuplarının Kıbrıs güvenlik güçlerine alındığını hatırlatalım. 1974 Barış harekatının yapılmasına yol açan katliamı ve darbeyi de onlar yaptılar.

Heykelde gösterildiği gibi Kıbrıs Türkü’nün özgür ve egemen olmasının tarihi Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşuyla (1960) değil, KKTC’nin kuruluşuyla başlar. 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com