Hayvanlar neden haklı? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hayvanlar neden haklı? 05.10.2016 00:26

Hayvanlar neden haklı?

Kentler ve köyler kedilerin, köpeklerin, kuşların ve daha pek çok canlının yaşama alanlarıydı. Buraları betonlaştırıp, onları yiyecek ve su bulamaz hale getirdi insan

Tarih boyunca insan, dünyadaki yerini genişletirken doğal yaşama alanlarını daralttı. Toplumlar uygarlaştıkça, kendilerinden daha aşağıda uygarlık düzeyindeki toplumların ve toplulukların haklarını gaspettiler. Avrupalılar, Afrika’yı sömürgeleştirirken hem oradaki insanın yaşama biçimini değiştirdi, hem de sömürgeleştirdikleri ülkelerin ekolojik dengesini bozdu. Bugün Afrika’daki kıtlığın ve açlığın nedeni oldular. Siyah insanı köleleştirip sattılar.

Avrupa’da dikiş tutturamayan; yaşama şansı kalmayanlar, keşfedilen yeni kıta göç etti. Kentler kurup geliştikçe Amerika’nın asıl sahibi Kızılderilileri yok ettiler. Onların yaşam kaynağı hayvanları ticaret konusu yaptılar. Kendilerinden aşağı gördükleri, insandan saymadıkları Kızılderilileri yok edip topraklarına el koydular. Kızılderililerin kaderleri hayvanlarınkiyle aynıydı.

Bütün bu süreçte, doğayla iç içe yaşayan yerli halklarla birlikte yaban hayatı da onarılmaz yaralar adı. İnsanlar zevk ve para için yaban hayvanlarını avladılar. Fillerin dişleri, gergedanların boynuzları, timsahların, yılanların derileri Avrupa kentlerinin vitrinlerini süsleyen süs eşyalarına sönüştü.

İnsanoğlu kutuplara da el attı. Sanayileşmenin yarattığı küresel ısınma kutup hayvanlarının yaşama alanlarını daralttı.

Enerji için kurulan termik santrallerin yarattığı asit yağmurları ormanları kuruttu. İnsanoğlu Amazon kıyılarının balta girmemiş ormanlarını adeta tıraş edip ağaçları kereste yaptı.

Kentler ve köyler kedilerin, köpeklerin, kuşların ve daha pek çok canlının yaşama alanlarıydı. Buraları betonlaştırıp, onları yiyecek ve su bulamaz hale getirdi insan…

İnsanların küçük bir bölümü, “toplumsal gelişme ülküsü” adını verdikleri; gerçekte dünyadaki her şeyi paraya çevirme arzusundan başka bir şey olmayan girişimleriyle hem insanların büyük çoğunluğunun hem de doğada kendi halinde yaşayan tüm canlıların hayatlarını zindana çevirdi.

Hayatları zindana çevrilen insan çoğunluğu, buna seyirci kaldıkları, ve karşı çıkabilecekleri düşünülerek bu suça ortak sayılabilirdi.

 Ancak hayvanların ve doğadaki diğer canlıların insan denilen canavar karşısında yapabilecekleri hiçbir şey yoktu.

Şimdi bizim korumamıza ve kollamamıza muhtaçlar. Soylarını sürdürebilmek için kalan azıcık yaşama alanlarını korumamıza muhtaçlar.

Bunu onlara borçluyuz.

Bu yüzden hayvanlar haklı!

Bilgi Notu: 4 Ekim, Dünya Hayvan Hakları Günüdür.  Doğanın ve hayvanların koruyucusu Aziz Francis of Assisi yortusu olan 4 Ekim günü 1931 yılında bir araya gelen hayvan hakları savunucusu kuruluşlarca Dünya Hayvan hakları günü sayıldı. 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com