Hollanda… | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hollanda… 17.03.2017 13:34

Hollanda…

Görüldüğü gibi son 15 yılda, bir yanda millet var, diğer yanda milli çıkar. Bu ikisi bir türlü aynı yerde buluşamıyor

“Biz gelmek istiyoruz müsaitseniz.” diye kibarca sormuşuz adamlara…

“Bu hafta gelmeyin. Müsait değiliz. Haftaya bekleriz.” demişler.

“Müsait falan dinlemeyiz. Biz geliriz.” demişiz. Böylece adamların evine girmek için izin almayı düşünmediğimiz de anlaşılmış.

Adamlar kibarca kapıları kapatıp içeri sokmamaya çalışmış. Şaşırtmaca vermiş, içeriye girmişiz. Bu sefer kibarlığı biraz elden bırakıp sertçe dışarı gönderip kapıyı arkamızdan kapatmışlar.

Sonunda bütün bu olaylar gururumuzu rencide etmiş. Başlamışız bağırmaya: “Eyy …!”

Gururumuzu rencide ettiği doğrudur. Bunu yapanları kınıyorum. Hem yapanları, hem de bu işi bunun yapılacağı hale getirenleri…

Milli çıkar

Milli çıkar dediğimizde aklımıza i ilk gelen milletin yararına olmasıdır. Yani, milletimizin gelirini artıran, refah düzeyini artıran politikalar milli çıkarlarımıza uygundur. Son 15 yıla kadar hükümetler özellikle uluslararası ilişkilerde, itibarımızı, ticaret hacmimizi, gelen turist sayısını artırıcı politikalar üretmeye özen gösterirlerdi. Zaman zaman bu yoldan çıkma eğilimleri görülse de, iktidarı denetleyen RBMM, muhalefet, yargı gibi kurumlar işlerin norma akacından çıkmasını önlerdi…

Şimdi milli çıkar kavramı çok değişti. Bir işin milli çıkarımıza uygun olup olmadığına bir kişi karar veriyor.

Bir uçak düşürüyoruz, turizm çöküyor, tarım sektörü büyük zarar görüyor. Milletimizin gelirleri ve refah düzeyi düşüyor. Ama yapılan eylem birinci sınıf milli çıkarı temsil ediyor. Suriye politikamızı Esad düşmanlığı belirliyor. Bölge ülkeleriyle düşman oluyoruz. İhracat yollarımız kapanıyor. Mısır’a roro seferi düzenlemeyi bile düşünüyoruz: tutmuyor. İhracatçının, üreticinin gelirleri, refah düzeyi düşüyor. Ama politikalar birinci sınıftan milli…

Örnek çok; saymakla bitmez.

En son Hollanda ile ilişkileri yukarıda anlattığım gibi geriyoruz. TRT’nin Yarım yüzyıla yakın süre önce başlattığı “Antalya’da mutlu Hollandalı” projesi çöküyor. Turizm gelirlerimizin en önemli kaynağı sayılacak ülkeden turist gelmesi hayale dönüşüyor. Milletimizin gelirleri refah düzeyi düşecek. Üstelik Hollanda’da yaşayan Türkler de diken üstünde olacak. Ama politika birinci sınıf milli çıkarımıza uygun.

Görüldüğü gibi son 15 yılda, bir yanda millet var, diğer yanda milli çıkar. Bu ikisi bir türlü aynı yerde buluşamıyor.

Milli çıkarın ne oluğuna bir kişi karar veriyor.

Karar verilirken kararın milletle ilişkisi göz önüne alınmıyor.

Milli çıkarın ne olduğuna bir kişi karar veriyor. Onun kararını sorgulayacak, mekanizmalar çalışmaz hale gelmiş:

*TBMM, ikbal arayanların toplaştığı, milletvekillerinin özgür iradeleriyle karar veremediği bir karmaşahaneye dönüştürülmüş. Değil denetim görevi, yasama (kanun yapma) görevini bile hakkıyla yerine getiremiyor.

* Muhalefet de aynı yöntemlerle güdükleştirilmiş, kendi içinde bir karmaşahaneye dönüştürülmüş.

* Yargı bağımsızlığı kaldırılmış. Hakim teminatı yok edilmiş. Mahkemeler adil karar veremez hale getirilmiş. Yüksek yargı da bağımsız olmadığından iktidarın arzusu yönünde karar veriyor. (Önceki Anayasa değişiklikleri sayesinde)

Referandum…

Önümüzde bir referandum var. Anayasamızda yapılacak değişiklikleri oylayacağız.

Evet dersek yukarıda, Milli çıkar başlıklı bölümde saydıklarımızı bize yaşatan düzeni Anayasal düzen haline getireceğiz.

Egemenliğimizi temsil eden TBMM işlevsizleştirilecek.

Kararları bizim yerimize egemenliğin devredileceği kişi tek başına alacak.

Oysa biz milli çıkarlarımızın ne olduğuna millet olarak karar vermek istiyoruz. Bir kişin vereceği kararın sonuçlarına milletçe katlanmak istemiyoruz.

Kararlarımızı; bizi temsil eden milletvekilleri, milli egemenliğimizi temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisinde vermelidir.

Bu nedenle HAYIR!

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com