Kuzey Irak’ta Bağımsız Kürdistan istiyor muyuz? Hayır! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kuzey Irak’ta Bağımsız Kürdistan istiyor muyuz? Hayır! 28.02.2017 16:40

Kuzey Irak’ta Bağımsız Kürdistan istiyor muyuz? Hayır!

ABD düşünce kuruluşları buna da çare buldu. Raporlarında şunu önerdiler: Türkiye ve Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında ekonomik ilişkiler geliştirilmeliydi

Birinci Körfez savaşında 32-36 paraleller arası uçuşa yasak bölge ilan edilince Barzani; şimdi Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi denilen yapıyı kurma fırsatını buldu. Buldu demek de yanlış Bu fırsatı ona ABD yarattı.

Barzani’nin kurduğu yapı İkinci Körfez Savaşından sonra da ABD’li düşünce kuruluşlarının yazdığı Irak Anayasasında meşrulaştırılarak devletçik haline getirildi.

Bu sürede Barzani ve Peşmergeleri bölgede etnik temizlik yaparak başta Türkmenler olmak üzere bölgede yaşayan Kürt dışı toplulukları etkisizleştirdiler.

Bağımsız Kürt Devletinin ilanına gelmişti sıra.

Dönemin Genel Kurmay Başkanları ve Başbakan’ı Ecevit Kürt Devletinin kurulmasına karşı çıktılar ve “Kırmızı çizgi” ilan ettiler.

Genel Kurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Eşref Bitlis Birinci Körfez Savaşından sonra şüpheli bir uçak kazasına kurban gitti. İkinci Körfez Savaşından sonra da Kürt Devleti kurulmasını kırmızı çizgisi ilan eden Ecevit’in kurduğu 57. Hükümet büyük çabalarla devrildi. AKP iktidarı dönemi başladı.

ABD düşünce kuruşları da Barzani’nin Kürt bölge yönetiminin bağımsızlık ilan etmesi konusuna çok ilgiliydi. O dönemde bölgede Kürt sorunu üzerine yazılan 23 rapor/yayın okudum. Tüm raporlarda ortak kanı Barzani’nin bağımsızlık ilan etmesi gerektiği yönündeydi. Ancak Türkiye’ye güvenilmezdi.

Bazı raporlarda işi ileri götüren yazarlar “Türkiye’ye ders verilmesi”, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizaya getirilmesi” gibi öneriler sıralıyordu.

Raporlarda önerilenler Ergenekon, Balyoz vb komplolarla hayat buldu…

Türkiye bağımsızlık ilan edecek Barzani Kürdistan’ı için hala güvenilir değildi.

ABD düşünce kuruluşları buna da çare buldu. Raporlarında şunu önerdiler: Türkiye ve Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında ekonomik ilişkiler geliştirilmeliydi. Bu şekilde Türk ve Kuzey Irak’lı Kürt işadamları arasında sağlam ilişkiler kurulabilirdi. Bu ilişkiler Türkiye ile Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimini kopmaz bağlarla bağlayabilirdi.

Öneri;  AKP iktidarının dış politikasının Türk iş dünyasının ticaret yollarını daraltmasıyla hayat buldu. Kısa sürede Türkiye’nin Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimine ihracatı 12 milyar doları aştı. Barzani’nin Kürtleri, Türkiye’de üretilen pek çok malın başlıca alıcısı haline geldi. Petrol alış verişi de yoluna konulunca Türkiye, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimine kopmaz bağlarla bağlandı.

Barzani’nin Irak’ın Kuzeyinde bağımsız Kürt devletini ilan etmesi yakındır. Bu konuda Türkiye’nin kırmızı çizgisi falan da kalmamıştır.

Bırakın çizgiyi, Atatürk Hava limanına çekilen Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağıyla Türkiye; Irak’ın Kuzeyindeki Kürt devletini daha kurulmadan tanımıştır. 


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com