Mersin’de CHP İl Başkanı kim olsun? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Mersin’de CHP İl Başkanı kim olsun? 06.11.2014 06:59

Mersin’de CHP İl Başkanı kim olsun?

Bugün en çok sorulan en zor soru budur

Bugün en çok sorulan en zor soru budur.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Örgütü, kongre yapabilirse önümüzdeki 6-7 ay için partiyi yönetecek bir il başkanı ve yönetim kurulu seçecek. Seçilecek il başkanını çok zorlu bir süreç bekliyor. CHP’yi Mersin’de genel seçime o sokacak. Seçim sonuçlandığında Mersin, 4 milletvekili çıkaramazsa il başkanı başarısız sayılacak. CHP Genel Merkezinin şu politika üretemeyen hali, şu kendinden başkası olma hevesi; bunu gerçekleştirmeye çalışırken de, biri başka diğeri bambaşka söyler, biri dün söylediğinin bugün tersini söyler hale gelmesi CHP seçmeninin umudunu kırıyor. Partinin temel ilkelerinden hızla ayrıldığının fark edilmesi de kırılan umudu yeniden canlandırmayı neredeyse olanaksız hale getiriyor.

Diğer yandan, CHP Genel Merkezinin kontenjan konusundaki tutumu ile ilgili endişeler de sarıyor seçmeni. Ya oy vermeye elim varmayacak bir kontenjan adayı gelirse? Düşüncesi CHP seçmenini oy verebileceği “CHP’den başka bir seçenek” aramaya itiyor.

Bütün bu olumsuzluklar, Mersin’de yaşananları da üstüne koyunca görevi devralacak il başkanının önünde, onun siyasi geleceğini tehdit eder bir hal alıyor.

Saydığımız bütün bu olumsuz koşullara rağmen il başkanlığının talibi çok.

Öncelikle Kayyum olarak atanan, yada bize öyle söylenen 7 kişilik “heyet”  içinden de il başkanı olmak isteyenler var. Kayyum olması gerekenlerin, hazırlayacakları kongrede il başkanlığına aday olmalarını doğru bulmadığımızı peşin söyleyelim. Aday olurlarsa ellerindeki erki kendi amaçları doğrultusunda kullanmış olurlar ki, bu hiç kimseye “etik” görünmez. Tabii “Etik” olmasını önemseyen varsa…  

Örneğin, çok değerli bir kişi olduğu anlaşılan yeni il başkanı, Kayyum olarak atanmasaydı aday olma şansını bile bulamazdı. Belki aklına bile getirmezdi.

Bu 7 kişilik kayyum heyetinin bir araya getiriliş biçimi olduğu kadar bir araya gelenlerin bir araya gelmeleri de bana tuhaf geliyor. “Partinin yüksek menfaatleri” demeyin, aptal yerine konduğumu düşünür üzülürüm.

Basından izlediğim kadarıyla her birinin bir “referansı” var. Yani, atanmaları bir tek kişinin “iyi olur” demesine bağlı olmuş. Bu yüzden de aralarında en az 3 il başkanı adayı var. Aralarında anlaşıp aday sayısını teke de düşürecekler. Görünen odur. Ve başka bir görünen de, gerek isimlerin belirlenmesi gerekse bir araya getirilişleri sürecinde “kongre yapmak” değil, “yeni yönetimi oluşturmak” amaçlanmış. CHP Genel Merkezinden “bir kısım yönetici” de yönetimi oluşturmak isteyenlerin amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için “ekmeklerine yağ sürmüş.”

Kurulan yapı, dağılan parti örgütünü toparlamak, umudu yeniden yeşertmek; partiyi, parti aleyhine çalışanlardan arındırmak yerine, CHP Mersin İl Örgütünde erki bir yöne odaklamak amacı taşıyor.

Bunu gören sadece ben değilim. Bu yüzden de bu yeni oluşuma muhalif bir örgütlenme şimdiden başlamış durumda. Cumhuriyet Halk Partisini bir odaktan başkasına taşıma çabalarına karşı duracak güçlü çalışmalar var. Çalışanlar, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl örgütünü genel seçime götürecek, önümüzdeki kısa dönem için siyasi hesabı olmayan; başkalarının siyasi hesaplarını da kovalamayan bir il başkanı ve gene il başkanının niteliklerini taşıyıp, aynı etkinlikle çalışacak yönetim kurulu üyelerini  bulacaklardır. 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com