Mutlaka başaracağız! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Mutlaka başaracağız! 19.05.2018 12:24

Mutlaka başaracağız!

İstiklal Harbi Gazetesinin 16 Mayıs 1919 tarihli manşet şöyleydi: Mustafa Kemal Samsun’a hareket ediyor.

Ömer Sami Coşar’ın hazırladığı, Yeni İstanbul yayını olduğu belirtilen İstiklal Harbi Gazetesinin 16 Mayıs 1919 tarihli manşet şöyleydi: Mustafa Kemal Samsun’a hareket ediyor. Gazetenin aynı sayısında, İzmir’in işgal edildiği haberi de yer alıyordu. Bir başka sayfasında da Çanakkale zaferinin öyküsü vardı. Bu hale nasıl düştük sorusunun yanıtı gazetede şöyle özetlenmişti:  “Çanakkale Zaferi… Sarıkamış faciası… çölde çöküşü… Yurdu teslim eden mütareke.”

Mustafa Kemal Paşa Nisan ayının sonunda 9. Kolordu Müfettişliğine tayin edilmişti. Samsun’a hareketinden kısa süre önde Sadrazam Damat Ferit ve Genel  Kurmay Başkanlığına yeni atanan Cevdet Paşa ile Damat Ferit’in evinde yemek yediler. Mustafa Kemal Paşa Damat Ferit’e görevi ile ilgili şunları söyledi: “Efendim, İngiliz raporlarına göre Samsun ve havalisinde bazı karışıklıklar varmış. Biraz Mübalağalıdır. Ne de olsa bunlar basit şeyler. Yerinde yapacağım tetkiklerle hallederiz…”

Yemekten sonra dışarı çıktıklarında Cevdet Paşa Mustafa Kemal Paşa’ya sordu: “Bir şey mi yapacaksın Kemal?” Mustafa Kemal Paşa yanıtladı: “Evet bir şey yapacağım paşam.” Cevdet Paşa: “Allah muvaffak etsin” Mustafa Kemal Paşa: “Mutlaka muvaffak olacağız”

Mustafa Kemal Paşa Nutuk’ta Samsun’a gidişi ve aldığı yetkilerle ilgili şunları yazdı: “Beni İstanbul’dan sürüp uzaklaştırmak isteyenlerin bana bu geniş yetkiyi nasıl verdiklerine şaşabilirsiniz. Hemen söylemeliyim ki onlar bana bu yetkiyi bilerek ve anlayarak vermediler. Yetkiye ilişkin yönergeyi de ben kendim yazdırdım.”

İzmir işgal edilmiş, Yunan askeri sivil halka katliam yapmıştı.

Gazetenin 23 Mayıs 1919 tarihli sayısı Kadıköy’de 20 bin kişinin işgali protesto mitingi yaptığını yazdı. Slogan netti. “Türkler birleşin”

24 Mayıs 1919 tarihli sayısı Sultanahmet mitinginin haberini veriyordu: “Yüz bin Türk yemin etti”

26 Mayıs 1919 tarihli sayısı İngilizlerin emriyle mitinglerin yasaklandığını bildirdi.

Gazetenin 4 Haziran 1919 tarihli sayısında Mustafa Kemal Paşa’nın hükümeti uyardığı yazılıydı: “Mitingler men edilemez! Milli tezahüratı yasaklamak ve durdurmak için nefsimde ve hiç kimsede kudret ve takat göremiyorum”

Gazetede, Samsun’dan İstanbul’a (İşgal güçlerine teslim edilmek üzere yapılan) silah sevkiyatının durdurulduğu da yazılıydı…

7 Haziran 1919 tarihli sayısında Milli kongrenin basıldığı ve tutuklamalar yapıldığı yazılıydı. Gazetenin manşeti de şöyleydi: “İngiliz General emretti: Mustafa Kemal’i geri çağırın”

9 Haziran 1919 tarihli sayısında manşet şöyleydi: “Mustafa Kemal geri çağırıldı”

          

Mustafa Kemal Paşa yolun nasıl çizildiğini şöyle anlatmıştı: "Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir.”

Mustafa Kemal Paşa yolun nasıl çizildiğini şöyle anlatmıştı: "Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir.”

Rütbelerini söktü. Geri dönmedi. 19 Mayıs 1919’da başlattığı zorlu ulusal kurtuluş yolunu 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle sonlandırdı.

Cevdet Paşa’ya: “Mutlaka muvaffak olacağız” demişti…

19 Mayıs 2018’de de mutlaka başaracağız!

18 Mayıs 2018 Ender Erdemil

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com