Sandığı boykot etmeyi düşünenlere… | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sandığı boykot etmeyi düşünenlere… 28.01.2017 12:07

Sandığı boykot etmeyi düşünenlere…

Şimdi hayır diyerek, Türkiye Cumhuriyetinin yaşamasına, ülke ve millet bütünlüğüne, ulus egemenliğine evet demiş oluyoruz. Seçeneğimiz var

Birgül Ayman Güler, Ulusal Post’ta yayınlanan yazısında Yeni Anayasadan söz ederek; “Bu yanlış iş geri çekilmediği takdirde, o gün sandıktaki görevim, sandıktan çıkarılmaya çalışılan bu tuzağa uzak durmak olacaktır.” demiş.

Yazısında Cumhuriyet Halk Partisini, yeni Anayasanın hazırlık çalışmalarına katılarak meşrulaştırdığı için eleştiriyor. Referandumda hayır oyu vermenin de meşrulaştırmak anlamına geldiğini ileri sürüyor. “Sandığa gidip “hayır” demek, CHP’nin mecliste sürece katılıp “hayır” demesi gibi, bu yanlış işe cansuyu vermektir.” diyor.

Meşrulaştırma konusu yeni bir şey değil. 19 Eylül 2011’de Anayasa İçin Hazırlık Komisyonu (İçtüzük gereği kurulmuş Adalet Komisyonundan ayrı, Özel olarak kurulan Yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu) çalışmalarına başlamıştı. Biz Cumhuriyet Halk Partisinin bu komisyonda bulunmasının, ABD’nin yön verdiği Anayasayı değiştirme çabalarını meşrulaştıracağını ileri sürmüş, komisyona katılmamalarını istemiştik. CHP katılmasaydı bu özel komisyon kurulamayacaktı.

Saygın Birgül Ayman Güler, Kongrede Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek Parti Meclisine girmiş, MYK’ya da girerek Parti Sözcüsü olmuştu. Bu görevi yürüttüğü sürede partisinin Anayasa İçin Hazırlık Komisyonuna katılmasının, bu çabayı meşrulaştıracağından söz ettiğini duymadık. Büyük olasılıkla Anayasa İçin hazırlık Komisyonuna katılma konusunda bir MYK ve/veya Parti Meclisi kararı varsa altında imzası da vardır.

 Yazısında; “Şimdi ne yapmak gerektiği üzerine konuşup kararımızı kendimiz, ama gerçekten kendimiz vermeliyiz. “Adayımız Ekmeleddin” zamanındaki gibi, HDP’ye ödünç oy kışkırtmasındaki gibi, o televizyonun ekranından ya da şu gazetenin pek şaşaalı kaleminden anons edilen kaynakları belirsiz kararlarla sürüklenmemeliyiz.” diyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmeme tutumu, Türkiye Cumhuriyetinin geleceğinin oylanacağı referandumda oy kullanmayı reddetmekle bir tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenin önüne seçeneksizlik kondu. Tayyip’le korkutulan seçmenden; başka bir siyasal İslamcıya oy vermesi istendi. Seçmenin seçeneksiz olmadığını, oylarıyla siyasal İslam’a evet demek yerine, oy kullanmayarak tepkisini gösterebileceğini söyledik. O gün seçmene dayatılanın bugünlerin hazırlığı olduğu da açıkça anlaşıldı…

Birgül Ayman Güler: “Memleketin üstüne serpiştirilen bu aside tek tutam şeker katmayacağım. Sandıktan uzak duracağım.” Sözüyle kararını açıklıyor. Sandıktan uzak durarak kendini “yanlıştan” koruyor. Peki, ülke ne olacak?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin Bey’i de Tayyip Bey’i de seçmeme kararıyla, Türkiye’yi yok edecek bir Anayasayı oy kullanmayarak reddetme kararı aynı şey değildir. Birinde, Tayyip Bey’e hayır derken, karşısında evet diyeceğimiz bir seçenek yoktu.

Şimdi hayır diyerek, Türkiye Cumhuriyetinin yaşamasına, ülke ve millet bütünlüğüne, ulus egemenliğine evet demiş oluyoruz. Seçeneğimiz var.

Önümüzdeki referandumda hayır oyu kullanmayan, bu seçeneği de reddetmiş olacak. Memleketin üzerine serpiştirilen asidin üstüne şekeri asıl o zaman dökmüş olacak…

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com