Seçimde sandığa gitmeli mi? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Seçimde sandığa gitmeli mi? 08.04.2015 14:31

Seçimde sandığa gitmeli mi?

Seçmen, cumhuriyetten yana iradesini kullanmalıdır

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmene çatı adayı olarak dayatılan Ekmeleddin İhsanoğlu Milliyetçi Hareket Partisinin İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ekmeleddin İhsanoğlu`nun Atatürk düşmanı, Cumhuriyet karşıtı, Saidi Nursi sevdalısı, Bölücülüğe prim veren, AKP`den "çok güzel projeleri var. Hayata geçmesini isterim" diye söz eden biri olduğunu belgeleri ve görüntüleriyle anlatmıştık. İhsanoğlu`nun bilinmeyen bir yönü kalmamıştır.

Bu bilgiler ışığında; seçmenin önüne Cumhuriyeti savunan bir aday konulmaması nedeniyle sandığa gitmemenin bir seçenek olabileceği görüşünü savunmuştuk. Bu yolla seçmen tepkisini dile getirecek; cumhuriyet`ı savunan seçmen, cumhuriyeti yıkmak isteyen güçler karşısında, sandığa gitmeme zemininde bir direniş noktası oluşturacaktı.

Bu konuda bizi eleştirenler, Lenin`in "Sol Komünizm, Bir Çocukluk Hastalığı" başlıklı broşürünü dayanak tuttular. Orada Lenin, sandığı boykot etmenin ancak "parlamento dışında örgütlenmiş bir iktidar seçeneği varsa" doğru politika olduğunu yazmıştı.

 Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler gibi parlamentoyu ve buradan çıkacak iktidarı belirleyecek seçim değildi. Bu nedenle oy kullanmayı reddetmek sandığı boykot değil, Seçmenin tepkisini ortaya koyması olarak değerlendirilmeliydi. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmeme kararımız doğru tavırdı. Arkasında duruyoruz.

7 Haziran`da yapılacak genel seçimlerde sandığa gitmeme konusu bazı çevrelerce dillendiriliyor. Bize de Cumhurbaşkanlığı seçimindeki  tutumumuz hatırlatılarak sadığa gidilmezse ne olur sorusu yöneltiliyor.

7 Haziran`da yapılacak genel seçimlerinde iktidar seçeneği olması beklenen partiler, oluşturdukları aday listeleriyle seçmeni zora sokmuştur. Ancak bu zor seçeneksizlik değildir.

7 haziran`da yapılacak genel seçimlerde sandığa gitmeyi reddetmek yanlış bir tutumdur. Seçenek vardır. Seçmenin gerek tepkisini ortaya koyabilmesi açısından, gerekse meclis aritmetiğini değiştirebilme açısından seçeneği vardır. Bu seçenekler barajı aşabileceği düşünülmeyen partilerden bağımsız adaylara kadar sıralıdır.

Seçmen, cumhuriyetten yana iradesini kullanmalıdır. Oyunu kullanırken,  az önce sıraladığımız seçeneklerin varlığını yadsımamalıdır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com