Sezgin Tanrıkulu CHP adına konuşamaz! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Sezgin Tanrıkulu CHP adına konuşamaz! 15.11.2014 00:00

Sezgin Tanrıkulu CHP adına konuşamaz!

Kabul etmiyoruz. Reddediyoruz. İsyan ediyoruz - Ender Erdemil

Zaman Gazetesinin haberine göre; Sezgin Tanrıkulu CNN Türk`te yayınlanan Tarafsız Bölge programında "Genel başkanımın bilgisi dahilinde buraya geldim, CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim`de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CNN Türk`te Katıldığı programda CHP Genel Başkan Yardımcı olduğunu vurgulayarak, "Dersim`de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" dedi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu`nun bilgisi dahilinde bu programa katıldığının altını çizen Tanrıkulu, sadece özür dileyerek bu sorunun çözülemeyeceğini, araştırma komisyonu kurulması gerektiğini belirtti. Dersim konusunda bütün Arşivlerin açık olmadığını iddia eden Tanrıkulu, arşivlerin hepsinin açılarak bu konu aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

Sezgin Tanrıkulu, asıl seçim bölgesi olması gereken Diyarbakır’dan zerre oy alamayacağından bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İstanbul’dan aday gösterilerek meclise sokuldu. Gene Kemal Kılıçdaroğlu tarafından CHP’ye getirildiğinden bu yana Genel başkan Yardımcısıdır. Sezgin Tanrıkulu’na 1997 yılında  Robert F. Kennedy Vakfı’nın (ABD) İnsan Hakları ödülü verilmişti. Ödülü almaya gittiğinde neler olduğunu gazeteci Yılmaz Polat, CIA Pençesinde Kürt açılımı adlı kitabında şöyle anlatıyor:

…. Robert Kennedy anısına düzenlenen insan hakları ödülüne Türkiye’den iki kişi uygun bulunmuştu: Diyarbakır Barosuna kayıtlı Av. Sezgin Tanrıkulu ve insan hakları savunucusu Av. Şenal Saruhan. Tören ABD Kongre binasının büyük salonundaydı.

      Ödülleri verecek olan Senatör Edward Kennedy’nin Türklerden hoşlanmadığı bir sır değildi. Seçim eyaleti Massachussets’teki Rumlara uyarak Türkiye karşıtı politikalar izliyordu.

       21 Kasım 1997′de ödül törenine 300′ü aşkın konuk katıldı. PKK temsilcileri de oradaydı. Edward Kennedy ödül alacak kişileri tanıtırken Sezgin Tanrıkulu’nun insan hakları savunucusu, masum bir avukat olduğunu belirtti: ‘Bu masum insan DEP’lileri ve halkı savunduğu için hapis yattı’ dedi.

        Sezgin Tanrıkulu, elindeki yazılı metni okudu. Türk askerinin sistemli bir şekilde Doğu’daki köyleri yok ettiğini, sivil halkı öldürdüğünü, işkence uyguladığını ileri sürdü ve ‘Türkiye’nin, Kürdistan diye bilinen, Güneydoğu’sunda savaş var. Son 10 yılda, 26 bin kişi öldürüldü. Bunların 3 bini siyasi suikast sonucu öldürüldü. Savaş bölgesinde avukatlık yapan birisi olarak ne çektiğimi bilemezsiniz.’ dedi ve yüzüne iliştirdiği ağlamaklı ifadeyle yerine oturdu.” (CIA Pençesinde Kürt Açılımı/ Yılmaz Polat) 

Kemal Kılıçdaroğlu, Sezgin Tanrıkulu’nu CHP’ye getirirken bunları bilmiyor olamazdı. 

Sezgin Tanrıkulu, CNN Türk Televizyonundaki programda bardağı taşıran damlayı damlatmıştır. Sanki emeği varmış gibi Cumhuriyet Halk Partisi adına Dersim isyanında yaşananlar için hem de bin defa özür dilemiştir. Dersim İsyanında ne olduğunu Dersim Gerçeği başlıklı yazımda anlatmıştım. Bilmeyen bağlantıdan okuyabilir. 

Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet Halk Partili değildir. Genel Başkan Yardımcısı sıfatı verilmiş olmasına rağmen Cumhuriyet Halk  Partisinin ilkelerini bir kenara koyarak Cumhuriyet Halk Partisini temsil etmeye hem yetkisi, hem de hiçbir hakkı yoktur.

Sezgin Tanrıkulu Cumhuriyet Halk Partisi adına ve Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri adına konuşamaz. Bırakın konuşmayı, Cumhuriyet yönetimini yok sayan bir eşkıyanın başlattığı isyanın sonuçları için kimseden özür dileyemez. Bu onun boyunu aşar. 

 Sezgin Tanrıkulu kim oluyor ki, Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin inandığı her şeyi bir özür cümlesiyle yerle bir edeceğini sanıyor? Cumhuriyet Halk Partisinin emekçilerinin buna izin vereceğini mi sanıyor?   

Sezgin Tanrıkulu ve Kemal Kılıçdaroğlu, sadece Cumhuriyet Halk Partisindeki görevlerinden değil, Cumhuriyet Halk Partisinden de istifa etmelidirler. 

Kabul etmiyoruz. Reddediyoruz. İsyan ediyoruz!

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com