Terörle mücadelede çifte standart | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Terörle mücadelede çifte standart 09.10.2014 16:45

Terörle mücadelede çifte standart

Mücadelenin doğru yöntemi ve doğru politika ülkelerinde terör faaliyetleri olan Irak ve Suriye’yi her açıdan destekleyerek topraklarını terör örgütlerinden arıdırmalarını sağlamaktır

Ender Erdemil

Ayn Al-Arab, IŞİD’in kuşatması altında. PYD’nin Suriye Topraklarında özerklik ilan ettiği üç kantondan biri. PYD Ayn Al-Arab’ı Kobane yapıp özerk ilan etmişti. IŞİD saldırısının PYD’ye özerklik ilan etmenin “devlet” olmaya yetmediğini öğretmiş olmalı.

Şimdi cevabı araştırılan soru şudur: Kobane, bizim bildiğimiz Ayn Al-Arab, bu vahşilerin eline geçmekten nasıl kurtarılır? Uluslar arası toplum denilen haydut sürüsü, askerinin bölge toprağına ayak basıp vahşi IŞİD’le karşı karşıya gelmesini istemyor. Havadan bombalayarak bu işi çözebileceklerini sanıyorlar. Bu konuda en doğru sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyledi: “Bombardımanla bu iş çözülmez.”

ABD’nin gönlünden geçen, Haziran ayında yayınlanan ABD, Türkiye ve Kürt Bölgeleri başlıklı raporda da yazılı olduğu gibi PKK ve PYD’yi IŞİD’le savaştırarak, “insanlık hayırlı bir iş yaptıklarından” terörist örgütler listesinden çıkarmak. PYD’ye ve PKK’ya silah verilerek IŞİD’e karşı savaşmalarına destek olunması düşüncesi ABD’nin bu niyetinden kaynaklanıyor.

Türkiye, bu konuda doğru tutumu alıyor. Ne asker göndermekten, ne de silah vermekten yana. Uluslar arası toplum bir güç oluşturabilirse hasbelkader katılacak. Ancak, mücadelenin doğru yöntemi ve doğru politika ülkelerinde terör faaliyetleri olan Irak ve Suriye’yi her açıdan destekleyerek topraklarını terör örgütlerinden arıdırmalarını sağlamaktır.

Terörle Mücadele çifte standart götürmeyen bir iş. Terör örgütlerinin bazılarını iyi, bazılarını kötü sayamak bir devlete yakışan tutum değildir. Ancak biliyoruz ki, Suriye’de faaliyet gösteren bütün terör örgütleri, zamanında Esad’ı devirsinler diye başta Türkiye olmak üzere uluslar arası toplumun muhterem devletlerince beslendi. IŞİD de dahil tümü ABD’nin Ortadoğu hatta daha doğuya gidersek Pakistan-Afganistan politikalarının ürünü.

Onur Öymen, deneyimli bir siyasetçi ve daha önemlisi gerçek bir devlet adamı olarak bu çifte standarda karşı çıkıyor.

9 Ekim 2014 sabahı Alman radyosu Deutschlandfunk`un canlı yayınına katılan Onur Öymen, neler söylediğini Facebook sayfasında şöyle anlatmış:

Bu sabah /9Ekim ) Alman radyosu Deutschlandfunk`un canlı yayınına katılarak bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak özetle şunları söyledim:

- Suriye ve Irak`taki terörist saldırılara karşı uluslararası toplum birlik ve dayanışma içinde olmalıdır.
-Yalnız IŞID değil bütün terör örgütleri tehlikelidir. Hepsine karşı mücadele gerekir.
-`İyi terör örgütü, kötü terör örgütü`, `tehlikeli terör örgütü tehlikesiz terör örgütü" gibi bir ayırım yapılamaz.
- Terörle mücadelede çifte standard uygulanmamalıdır. `Benim menfaatime zarar verenm terör örgütüyle gelin birlikte mücadele edelim, sizin menfaatinize zarar veren terör örgütü silahını bırakmasa da siz onunla masaya oturup siyasi çözüm arayın demek doğru değildir.`
-11 Eylül saldırılarından sonra Başkan Bush "Dünyada`ki bütün terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizim gri sahamız yoktur, ya bizimle berabersiniz veya bize karşısınız" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha iki gün önce IŞID`la PKK arasında fark yoktur dedi.
- Ancak Erdoğan`ın bölgedeki bütün terör faaliyetlerinden Esad rejiminin sorumlu olduğu görüşüne katılmıyorum. Zira Suriye`deki olaylardan önce de bölgede birçok terör örgütü vardı.
-Teröre karşı sadece hava saldırıyla sonuç almak mümkün değildir. Ancak, uluslararası koalisyonun hiçbir üyesi Suriye ve Irak`a terörle mücadele için kara kuvveti göndermeye hazırız demedi. Bu mücadeleyi sadece Türkiye`den beklemek doğru değildir. Türkiye`ye saldırı olursa kuşkusuz kendi ülkemizi koruruz. Ama bence Türkiye`nin tek başına asker göndererek Suriye`de teröristlerle mücadele etmesini beklemek doğru değildir.
-Yapılması gereken en önemli işlerden biri bölge halkına terörün dışında bir alternatif sunmaktır. Bu da laik ve demokratik bir devlet anlayışıdır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com