BİRİNCİ PERDE BİTTİ, OYUN DEVAM EDİYOR.. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BİRİNCİ PERDE BİTTİ, OYUN DEVAM EDİYOR.. 04.07.2015 12:09

BİRİNCİ PERDE BİTTİ, OYUN DEVAM EDİYOR..

BİRİNCİ PERDE BİTTİ, OYUN DEVAM EDİYOR..
MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN ARDINDAN...

Seçmen, AKP`ye karşı oy vermesi istenilen partilere oy verdi
HDP barajı geçerseAKP yıkılacaktı.
HDP`nin AKP ile çözüm sürecinde ortaklık yapması umursanmadı. özellikle siyaseti uzaktan izleyen , popüler kültür aracılığı ile yönlendirilmeye açık genç seçmenin tercihi HDP oldu. HDP barajı geçti.
CHP`nin çözüm sürecinde AKP, PKK ve bürokratlara dokunulmazlık sağlayan yasayı desteklemesi , anayasa mahkemesine görtürmemesi mesele edilmedi, CHP yine ikinci parti konumunda kaldı. Ve MHP, CHP, HDP, PKK, TÜSİAD tarafından, AKP`ye karşı oy isteyen CHP`nin AKP ile koalisyon yapması gerektiği söylendi.
MHP`nin geçtiğimiz dönemde Abdullah Gül`ü Çankaya`ya çıkarttığı , Peşmergelerin Türk topraklarından geçişini sağlayan "Yabancı askerlerin Türk topraklarında bulundurulmasına olanak sağlayan tezkereyi desteklediği" mesele edilmedi. HDP ile birlikte oyunu arttıran parti MHP oldu ama HDP ile eşit sayıda milletvekiline sahip oldu.
PKK`ya karşıtlığı ile bilinen MHP ile, PKK ile bağı ortada olan, Çözüm sürecince Öcalan ile kandil arasında mektup taşıyan HDP kilit parti konumuna geldi.
AKP`ye karşı bu partilere oy verminizi isteyenler, söyledikleri yalan ortaya çıkmasın diye birbirine düşman bu iki partinin koalisyon yapmasını telkin ettiler.
Ama ne oldu? MHP bırakın HDP ile koalisyon yapmayı, HDP oy verecek diye, 1 Mart tezkresini reddiren, bu sebeple  komploya maruz bırakılan, 2008`de çözüm sürecini engelleyen milliyetçi Baykal`ın meclis başkanlığına seçilmesi için oy bile vermedi.
Bir gün önce kulislerden MHP`nin Baykal`ı destekleyeceği bilgileri gelirken, Bahçeli`nin 2002 yılında tek başına aldğı erken seçim kararı gibi, yine Bahçeli`nin tek başına aldığı karar sonucu MHP; milli kimliği ortada olan Baykal`ın meclis Başkanı olmasını engelledi.

Oylar genel başkanların isteği doğrultusunda kullanıldı.

AKP genel başkanlık değişimini, oy azaltsa bile birinciliği kaptırmadan gerçekleştirdi.
Yeni AKP Genel Başkanı Davutoğlu, AKP`nin meclis başkanını belirledi ve AKP grubu firesiz AKP adaynın arkasında durdu.
CHP, Genel başkan istedi diye partide en ağır saldırya maruz bırakılan ve yeni dönem miletvekillerinin %80 karşı olduğu
Deniz Baykal`a CHP grubu 3 fire ile destek verdi.
Genel Başkan Bahçeli karar aldı, MHP grubu, Genel Başkanlarının istediği yönde oy kullandı. Çözüm sürecine muhalefet ettiği için Baykal`dan ve CHP`nin milliyetçilerinden nefret eden HDP`de ise 50 el Baykal`a evet oyu vermek üzere tek tek belirlendi. HDP, MHP`nin durumu ortaya çıktktan sonra, AKP`ye karşı konumundan ayrlmadan meclis başkanlğı rolünde AKP  adayının seçilmesi için kendisine verilen rolü üstlendi.
Eğer MHP tam kadro katılıp evet deseydi Baykal seçilecekti ancak MHP fire verseydi Baykal yine seçilemeyecekti.
Meclis başkan adayının kim olduğu değil, hangi partinin adayı olduğu önemli oldu.
Kutuplaştrma siyaseti ile tasnif edilmiş, dizayn edilmiş ve bölünmüş muhalefet gereğini yaptı, AKP`nin azınlığa düştüğü mecliste AKP meclis başkanlığını kaptı.
Geçtiğimiz dönemde yeni anayasa masasında HDP ile yanyana oturup ülkenin yeni rejimini belirlemek için ortak çalışma yapanlar, Baykal`ın meclis Başkanlığını engellediler. Milliyetçi partinin destek vermemesi sonucu,Milliyetçi Baykal meclis başkanı olamadı.

AKP oyları ile seçilen meclis başkanının ilk sözü "Yeni Anayasa " oldu.


HDP , MHP ile oturup konuşmaya hazırız dedi.
Şimdi Bu biraraya gelmesi mümkün olmayan, kendi taraftarlarını düşmanlıkla, kutuplaştrarak ayrıştıran bu partiler, kaldıkları yerden komisyonlarda çalşmaya devam edecekler, hata uzlaşma komisyonunda yeni anayasa yapacaklar.
Ve biz yine muhalefete kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Bu oyunda 1. perde mecliste azınlığa düşmüş AKP`nin meclis başkanlığını kazanması ile sonuçlandı.
Şimdi,
AKP`nin hükümet olması ile, "HDP barajı geçerse AKP`den kurtulacağımız" söyleminin yalan olduğunun ortaya çıkacağı 2. perdeye geçiyoruz.
AKP azınlık hükümeti MHP ve HDP`nin oylamaya katılmama desteği ile veya AKP`ye kaşı oy isteyen CHP, MHP, HDP koalisyona aktif katılımı ile gerçekleşecek.
AKP`nin nasıl hükümet kuracağı, çözüm sürecine devam edip etmeyeceği ve taraflarla yapacağı pazarlıkla belirlenecek.
Ortaya çıkacak hükümet formülü için, meclis başkanlığında AKP`ye verdikleri destek için mazaret üreten Bahçeli ve MHP gibi, hükümet kurulmasına destek veren veya ortaklık yapan partiler, taraftarlarına yine yalanlar söyleyecek ve mazaretler üretecek.

Siyasetin artk tiyatroya döndüğünün farkında mısınız?
TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

www.facebook.com/NerimanFidann

KOALİSYON HESAPLARINDA ANAHTAR ÇÖZÜM SÜRECİ

http://www.cagdasulusalcizgi.com/haber/siyaset-71463/neriman-fidan---koalisyon-hesaplarinda-anahtar-cozum-sureci/653.html

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com