CERABLUS OPERASYONU NEREYE GİDİYOR?  | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CERABLUS OPERASYONU NEREYE GİDİYOR? 28.08.2016 00:00

CERABLUS OPERASYONU NEREYE GİDİYOR?

Neriman fidan`ın Cerablus operasyonu sonrası ile ilgili değerlendirmesi.

Cerablus`ta herhangi bir direnişle karşılaşmayan TSK`nın verdiği ilk kayıp YPG/PYD saldırısı sonucu oldu.
Furat`ın doğusuına çekilmesi konusunda ABD tarafından uyarılan YPG/PYD mevzilerini güçlendirdiğine dair haberler var.
ÖSO ile birlikte gerçekleştirilen operasyon sonrası için güvenli bölge oluşturulması konusunda henüz bir habere rastlamadım.

Temmuz 2015 tarihinde, cerablus bölgesinde güvenli bölge kurulması ile ilgili ABD ile Türkiye`nin anlaştığına dair haberler bulunmakta idi.

Türkiye`nin AB nin finansman desteği ile burada Suriye`de savaştan kaçanlar için şehirler kurmayı planladığı iddiası vardı.

Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi hiç kuşkusuz Cerablus  operasyonun yapılabilmesine olanak sağlamıştır.
ABD`nin hava desteği vermesi ise operasyonun ABD ile işbirliği içinde yapıldığını göstermektedir.
IŞİD`le mücadelede ABD ve Rusya`nın işbirliği, bu operasyonda da kendisini göstermektedir.

Operasyonun hedefinin IŞID`in Suriye topraklarından temizlenmesi olduğu açıklamalarla da teyit edilmektedir.
ABD`nin YPG/PYD ye geri çekil demesi ve istihbarat desteğini askıya alması ise, Türkiye`nin kararlı davrandığı zaman ciddiye alındığının en önemli göstergesidir.

Elbette ki, aslolan Türkiye`nin kendi güvenliği için gerekeni yapabilmesidir.

ÖSO gibi bir örgütlenmenin kendi özgücü ile bu alanı koruyamayacağı açıktır. Bu sebeple anlaşılan o ki, Türkiye, bu bölgede , 4000 askerle varlığını sürdürme eğilimindedir.

Burada oluşacak güvenli bölge için Türkiye`nin asker bulundurması daha sonraki süreçte Türkiye için güvenlik riskini arttıracaktır. Terör örgütleri Türkiye`ye dönük saldırılarını arttıracaktır.

Üstelik, başka bir ülkenin üstelik iç çatışması olan bir ülkenin topraklarında asker bulundurulması uluslararası hukukun izin verdiği bir durum değildir.

Küresel güçlerin bu bölgede Türk askerinin kalıcı olmasını da içlerine sindirebileceğini zannetmiyorum.

Eğer ABD ile güvenli bölge anlaşması yapılmışsa, bu güvenli bölgenin güvenliği ancak BM Barış gücü tarafından sağlanabilir. Bu konuda Türkiye gereken girişimleri ivedilikle yapmalıdır.
.
Suriye`nin kendi topraklarında güvenliği sağlayamaması sebebi ile Türkiye`nin kendi güvenliği için sınır ötesine yapmış olduğu bu operasyondan sonra güvenliğin sağlanması, ancak Suriye`de çatışan tarafların çatışmayı bitirmesi ve Suriye topraklarında egemen devletin kendi toprakları üzerinde egemenliğini sağlaması ile mümkün olabilecektir.

Bu biraz da terör örgütlerini destekleyen güçlerin bu terör örgütlerine destek vermeyi durdurması ile mümkün olabilir.

Bu kadar karmaşık bir ortamda, cengaver duygularla, Türk askerini Suriye bataklığına sürüklemek akılcı bir politika değildir. Suriye bataklığında Türkiye`nin ödeyeceği bedel bulunmaktadır ve bu bedel, evlatlarımızın canıdır.

Bu sebeple, bugün nereye gideceği belli olmayan, her defasın aldatıldığını ilan eden bir kişinin 2 dudağı arasına sıkışan Türkiye politikasında muhalefete bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır.

Muhalefetin görevi her uygulamayı alkışlamak değildir. Türkiye`nin bölgede asker bulundurmasının yaratacağı sakıncaların muhalefet tarafından kavranmasına ve iktidara - topluma anlatılmasına ihtiyaç bulunmaktadır..

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com