DAVUTOĞLU`NA SAVAŞ YETKİSİ VERİLDİ | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>DAVUTOĞLU`NA SAVAŞ YETKİSİ VERİLDİ 03.10.2014 02:07

DAVUTOĞLU`NA SAVAŞ YETKİSİ VERİLDİ

TBMM Davutoğlu başkanlığındaki AKP`li hükümete , 1 yıl süre ile, terörle mücadele amacı ile Yurtdışına asker gönderme ve yabancı askerleri Türk topraklarında konuşlandırma yetkisini verdi. Yani Davutoğlu`na TBMM çoğunluğu bir anlamda savaş yetkisi verdi.

YENİ 1 MART TEZKERESİ..

Irak harekatı öncesinde, daha iktidarının başında, 65 bin ABD askerinin Türk topraklarına Irak`a saldırmak üzere konuşlanması tezkeresini meclise gönderen ama kılpayı kabul ettiremeyen AKP iktidarında; Başbakan değişikliği gerçekleşse bile "küresel işbirliği politikası" değişmiyor.

Yurtdışına asker gönderme ve Yabancı askerleri Türk topraklarına konuşlandırılması tezkeresi, Davutoğlu hükümetinin de ilk icraatı oldu.

1 MART TEZKERESİ NASIL REDDEDİLDİ.

2003 yılında Deniz BAYKAL`ın "Türkiye bu savaşın cephesi ve karargahı olamaz" şeklinde lanse ettiği "Ortadoğu`da yapılacak küresel müdahaleye Türkiye`nin işbirliği yapmasına hayır" dediği temel politika,   yürüttüğü etkin muhalefet sebebi ile karşılığını buldu. Deniz BAYKAL Genel Başkanlığında muhalefeti tek başına TBMM`de  temsil eden CHP,  1 mart tezkeresini reddedirebilmeyi başardı.

Ancak, 1 mart  tezkeresini reddiren ve küresel güçlerin tepkisini çeken Baykal`ın CHP`sine bu süreçten sonra komplo üzerine komplo  gerçekleşti.

SAĞCILAR MHP`YE, SOLCULAR CHP`YE;  ABDULLAH GÜL ÇANKAYA`YA , TEZKERELER HÜKÜMETE!..

Cumhuriyet mitingleri ile Abdullah Gül`ün Çankaya`ya çıkmasına hayır diyen toplumsal muhalefet, miting yönlendircileri tarafından CHP`de birleşmek yerine "Sağcılar MHP`ye, solcular CHP`ye" sloganı ile bölünüyor ve yükselen CHP muhalefetinin temsil gücü küçültülüyordu.

MHP`nin ilk icraatı destek aldığı toplumsal kesimlerin beklentisinin tersine "Cumhurbaşkanlığı meselesi AKP`nin iç meselesidir" diyerek AKP`yi rahatlatmak ve Abdullah Gül`ün Çankaya`ya çıkmasını sağlamak oluyordu.

Dahası dönemin MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı, Tuncay Özkan`ın Kanaltürk televizyonunda "1 Mart tezkresini ben yazdım" diyerek savunuyor ve yazdığı kitabı gösteriyordu.

Seçimden önce kendi TV kanalında yapılan açıklamayı farketmeyen ya da edemeyen Tuncay Özkan, Abdullah Gül `ün Çankaya`ya köşküne çıkışını gördükten sonra elinde Deniz Bölükbaşı`nın kitabını sallayarak "Aldatıldık, Bahçeli Amerikancıymış" diye feryat ediyordu.

MHP " 1 MART TEZKERESİNİ DE DESTEKLEMİŞTİK"

MHP o dönemde mecliste olsaydı 1 mart tezkeresinin geçmiş olacağını böylece Türkiye öğrenmiş oldu.

MHP’nin Suriye tezkeresine evet oyu vereceğini açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, “Biz 1 Mart tezkeresini de desteklemiştik. " diyerek bugün "yeni 1 mart tezkeresi " diyebileceğimiz "yabancı kuvvetlerin Türk topraklarına komşu bir ülkeye saldırmak üzere konuşlandırılması tezkeresine" destek açıklıyordu.

HÜKÜMETİN POLİTİKALARINA HAYIR, AMA  KENDİSİNE SINIRSIZ YETKİ!

Çözüm sürecine hayır diyen, AKP iktidarının Suriye politkasına güya muhalefet eden MHP , "Türkiye`nin kendisini savunması için tezkereye ihtiyacı yok" uyarılarını ve temsil ettiği milliyetçi kitlelerin hassasiyetini de yok sayarak Türkiye`yi Ortadoğu bataklığına çekmeye çalışan hükümete sınırsız yetki veren tezkereye "evet" diyordu.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ, HANGİ MİLLETİN MİLLİYETÇİSİ..

Ekmeledin İhsanoğlu`nun adaylığının desteklenmesi dahil olmak üzere "kendisine verilen küresel görevleri  yerine getirmekte tereddüt etmeyen  Miliyetçi hareket Partisinin "milliyetçiliği" tezkere desteği ile birlikte  sorgulanmaya devam ediyor.  MHP`ye "hangi miletin milliyetçisi" olduğu soruluyor.

CHP 1 MART TEZKERESİNDE OLDUĞU GİBİ HAYIR DEDİ..

Genel başkan olması ile birlikte, neredeyse 1 mart tezkresinin reddini unutturmaya çalışan bir politika izleyen Kılıçdaroğlu`nun yeni CHP`sinin temsilcileri, kürsüde ilk defa 1 mart tezkresinin reddini sahiplendiler. Ve tıpkı 1 mart tezkresinde olduğu gibi bugün de "tezkereye hayır" dediler. Ancak oyu artmasına rağmen küçülmüş olan temsil gücü ile Tezkerenin geçmesine engel olamadılar. Tezkereye yine "beklemediği anda yakalanan Yeni CHP" katılımı sağlayamaması, "Hayır" deme gerekçelerini kamuoyuna ulaştıramaması ve kamuoyuna maledememesi  sebebi ile, AKP karşısında ağır bir yenilgi daha aldı.

TEZKERE KABULÜ İLE ORTADOĞU BATAKLIĞINDA BİR BİLİNMEZE DOĞRU DAHA SÜRÜKLENEN TÜRKİYE..

TBMM çoğunluğu TEZEKEREYE EVET diyerek, Türkiye`yi Ortadoğu`nun bataklığına biraz daha itti. Ortadoğu`da yükselen ateş , dışa bağımlı AKP iktidarının elinde, Türkiye`yi  daha da saracak gibi görünüyor.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com