Gerçekler ters yüz ediliyor. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Gerçekler ters yüz ediliyor. 24.03.2015 17:00

Gerçekler ters yüz ediliyor.

Neriman Fidan, sosyal medyada yayınladığı bir mesajla halkın Nevruz bayramını kutlarken; bazı büyük illerdeki Nevruz kutlamaları sırasında yaşananları değerlendirdi.

Bu nevruz bayramında da biraz endişeli görüntülere bakıyoruz. Nevruz bahanesi ile sokakları yakanlar sebebi ile "bugün sokağa çıkma uyarıları" alıyoruz. Hoş, hastalıktan zaten sokağa çıkacak halim yok.

Diyarbakır merkezli nevruz kutlamalarının manzarası son yıllarda birbirini tekrarlıyor. Alandan Öcalan posterleri eşliğinde, Öcalan`a özgürlük sesleri yükseliyor.

Öcalan`a görüntülü mesaj hakkı verileceği bekleyeşinin olduğu Nevruz kutlamalarında vekillerinden Sırrı Süreyya Önder aracılığı ile Öcalan`ın mektubu okutuluyor.

Dünyanın hiçbir devletinde, topraklarından bir başka devlet kurmak amacıyla parça koparmayı amaçlayan ve bunun için terör yöntemini kullanan, binlerce insanın ölümünden sorumlu olarak ömür boyu hapse mahkum edilmiş birinin mektubu milletvekilleri eliyle dışarı çıkarılıp sözde barış adına okutulamaz.

Öcalan`ın vekillerinden Sırrı Süreyya Önder bir gün Öcalan`ın kendisinin de gelip okuması dileğiyle okuduğu mektupta, ulus devlet kavramıyla ilişkili çeşitli karmaşık ifadeler yer alıyor.

"Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek!" gibi ters bir bakış açısı gayet soğukkanlı bir şekilde sunuluyor.

Yani deniyor ki, ulus devlet milliyetçiliği bizi bölüyordu. Etnik köken milletçiliği birleştiriyor mu?

Gerçekler böyle ters yüz ediliyor. Bu hasta ve çarpık zihniyetin propaganda mektubu binlerce insana okutuluyor.

Hatta emperyalizmden destek alan kendileri değilmiş gibi, emperyalizme karşı mücadeleden bahsediliyor. IŞID terör örgütü emperyalizmin zorbalığına örnek gösterilirken, PKK terör örgütü ve uzantılarının emperyalist destekle yaptıkları zorbalık unutturulmaya çalışılıyor.

Ulus devletlerin Ortadoğu`da eşit yurttaşlık temelinde ortaklığından bahsediyor.
Ortak vatan deniliyor. Eşit yurttaşlığın anayasal güvencesinden bahsediyor.

Bu kapsamda eli kanlı terör örgütü liderinin mesajları ile bir barış çıkarmaya çalışanlara doğrudan soruyorum.

Amaç ulus devlet ise, Türkiye Cumhuriyetinin ulus devlet yapılanmasına neden karşı çıkıyorsunuz?

Bahsedilen ulus devletler, etnik ve mezhepsel olarak parçalanmış Ortadoğu`nun yeni ulus devletleri midir?

Eşit yurttaşlık arayanlar için Anayasamızda tanımlı olan "Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile herkes Türk`tür" ifadesinden anlaşıldığı gibi etnik kökeni kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyetinde yaşan tüm vatandaşların Türk ve eşit olması değilse nedir?

Arananan ulus devlet "Kürdistan özerk bölgesi" ile tanımlanancak olan yeni Kürtlerin ulus devletimidir?

Amaç Anayasaya Türklerin ve Kürtlerin ortak vatanı şeklinde yazdırmaksa bunun adı ortak vatan değil, ayrı vatandır.

Eli kanlı terör örgütünün bir numaralı talebi olan anadilde eğitim ile, bölgede farklı bir dille yapılanan ve yeni bir ayrı ulus devlet oluşturma bilinci ile kurulan bu yapıdan barış çıkmayacağının anlamak için doğudan gelen görüntülere bakmak yeterlidir.

Bir yeni kuşak birbirine düşman şekilde yetişmektedir. Her gün bu topraklarda nefret tohumları ekilmektedir. Bu nefret tohumları zannetmeyin doğuda sınırlı kalmaktadır. Bugün üniversitelerimize sıçrayan olaylarda da görüldüğü gibi özellikle terör örgütüne bağlı partinin barajı geçme iddiası ile birlikte özellikle büyük kentlerimiz de terör örgütü unsurlarının tehdidine maruz kalmaktadır ve kalacaktır.

Siyasetin terör örgütüne maşalık yapma görevi olmamalıdır. Barış isteyenler herşeyden önce bu ülkede nefret tohumlarını iktidarın himayesinden güç alarak ekmekten vazgeçmelidirler.

Siyasetin görevinin milleti ayrıştırmak değil, birleştirmek olduğunu hatırlatıyor, Nevruz bayramımızı kardeşçe, dostlukla, ayrışmadan kutlayabileceğimiz günlerin geleceği umudumu koruyarak kutluyorum."


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com