Kadın hak ve özgürlükleri açısından laik rejim yaşamsaldır.  | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kadın hak ve özgürlükleri açısından laik rejim yaşamsaldır. 08.03.2015 11:00

Kadın hak ve özgürlükleri açısından laik rejim yaşamsaldır.

Neriman Fidan 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü ile ilgili yayınladığı mesajda Laiklik ve bağımsızlık vurgusu yaptı.

Kadın hak ve özgürlükleri açısından laik rejim yaşamsaldır.

Elbetteki bu konuda hak kaybına uğrayan ve birincil derecede antilaik uygulamaların hedefi haline gelen Cumhuriyet Kadınıdır.

Bu konuda bilinçli bir şekilde toplumsal ve siyasal zeminde itirazlarını dile getirerek, siyasal örgütlenmelerde göstermelik değil, haklarına sahip çıkan kadın olarak yer tutmak zuretiyle, AKP iktidarı ile sembolize olan Antilaik sömürü düzenine karşı mücadele önderliğini Cumhuriyet kadını yapmak zorundadır.

Kurutuluş savaşında erkeklerle birlikte savaşan Türk kadınını, Atatürk şu sözleri ile anlatıyor:

"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. "

Bu sebeple, bugün de bu gidişi durdurabilecek güç; cumhuriyetin yetiştirdiği, mücadele etme geleneğine sahip, özgürlük ve bağımsızlık karakteri olan, cumhuriyet kadınının gücüdür.

Ancak siyasette en temel sorun, kadın - erkek sorunu değil, bağımsızlık sorunudur. Sadece Laik demokratijk  rejime bağlı olan, cumhuriyet mücadelesinde öne çıkan bağımsız karakterli cumhuriyet kadını, siyasi mekanizmalar içine dahil olamamaktadır.

Milletvekillerinin milletle bağının kopmasının ve asli görevlerini yerine getirmemesi sonucunuda doğuran, Mecliste siyasi parti Genel Başkanlara bağlı milletvekilleri anlayışına karşı, bağımsız millletvekilliği iddiası, milletin vekili ile direk bağının kurulması açısından da oldukça önemli bir fayda sağlayacaktır.

Siyasette ve toplumsal alanda bağlılığı sadece bağımsız laik demokratik rejim olan,  topluma karşiı sorumluluklarını ve görevlerini yerine getiren, bağımsız cumhuriyet kadınının etkinliğinin arttırması, bu geriye gidişi durdurabilecektir.

Bu duygularla, tüm kadınlarımızın 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum.

Neriman Fidan

İzmir 2. bölge bağımsız milletvekili adayı Neriman Fidan`dan 8 Mart mesajı

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com