KILIÇDAROĞLU NEDEN DERSİM MAĞDURU? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>KILIÇDAROĞLU NEDEN DERSİM MAĞDURU? 14.11.2014 12:03

KILIÇDAROĞLU NEDEN DERSİM MAĞDURU?

Kemal Kılıçdaroğlu, Genel başkanlık yaptığı CHP`nin ilke ve programına sahip çıkmak yerine, Cuhuriyete karşı ayaklanmış olan aşiretinin iddiasının peşinde koşuyor. Ve bu sebeple, CHP Genel başkanlık makamını "Kişisel çıkar için" kullanıyor.

ERDOĞAN`DAN SONRA DAVUTOĞLU DİLİNE DERSİM`İ DOLADI..

DERSİM YARASI OLAN KILIÇDAROĞLU`NDAN SES YOK!..

Kılıçdaroğlu açıklamalarında, Sezgin Tanrıkulu`nun da işaret ettiği gibi "ben Dersim mağduruyum" diyor.

KILIÇDAROĞLU, NEDEN DERSİM MAĞDURUDUR?

2011`de Erdoğan`ın Dersim için özür dilediğinde "yetmez Cumhurbaşkanı da özür dilesin" demiş ve "devletin arşivlerini açılmasını, Sürgün edilen ailelere toprakları verilmesini talep etti. Başka bir açıklamasında ise "ben bu işin mağdurum nasıl özür dileyeyim"demişti.

1930`ların CHP`sini reddeden Kemal Kılıçdaroğlu`nun Dersim olayları ile ilgili araştırma yapması için partiye özel olarak davet edilmiş olan Milletvekili Hüseyin Aygün de "Dersim için soykırım" diyor. "Atatürk`ün haberi olmaması mümkün değildir" diyerek direk Atatürk`ü hedef alıyordu.  

Geçtiğimiz yıl Hüseyin Aygün,  hazırladığı kanun teklifi ile “1937’de idam edilen Seyit Rıza ve oğlu Resik Hüseyin, Uşene Seyit, Aliye Mirze Sili, Civrail Ağa, Hasan Ağa, Fındık Ağa ve Hesene İbrahim’in itibarlarının iade edilmesini” istedi. Aygün teklifinin gerekçesinde, “Dersim 1938 büyük bir katliamdır” demişti. Gazeteci Fatih Ertürk, “Seyit Rıza’dan Önce CHP’nin itibari iade edilmeli…!” yazısında,  Kılıçdaroğlu`nun dedesinin Dersim ayaklanmasında asılanlardan biri olduğunu iddia etmişti.  Tepkiler üzerine yasa teklifi rafa kalktı ama Yeni CHP Dersim hesabını kapatmadı. CHP`nin Tunceli milletvekileri Tunceli`nin adının dersim olarak değiştirilmesi için yasa teklifi sundular. 

DAVUTOĞLU`NDAN ATATÜRK`E AĞIR HAKARET..

Erdoğan gibi CHP`ye ve kurucusu Atatürk`e Dersim üzerinden saldıran Ahmet Davutoğlu ise, Mustafa Kemal’e “Yezid” diyemedi, “Dersim Kerbela’ydı” dedi. Elbette ki Yeni CHP`den buna tepki gelmedi.. 

DAVUTOĞLU`NA TEPKİ GÖSTERMEYEN YENİ CHP`DEN ÖZÜR GELDİ..

Sezgin Tanrıkulu`nun Dersim ayaklanması için CHP adına CHP`yi savunması gerekirken "Genel başkan bu konuda mağdur. O yerine dileyemez. Ben onun yerine özür diliyorum. Dersim katliamı için binlerce kez özür diliyorum". ve bu açıklamayı CHP adına yapıyorum diye ekledi..

CHP adına tartışmalı söylemler geliştiren Sezgin Tanrıkulu en sonunda Erdoğan ve AKP`nin istediğini yaptı.. Dersim için CHP adına özür diledi.. Son açıklaması ile Sezgin Tanrıkulu, CHP`de yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

ÖZÜRÜN ARKASINDA TOPRAK TALEBİ VAR!..

Ermeni diasporasının, dünyada Türkiye aleyhine açtığı Ermeni soykırımı ddiası  ve özür diletme kapanyasının arkasında "Türkiye`den tazminat ve toprak talebi" yatıyor. Türkiye`yi hiç işlemediği bir suçtan mahkum ettirmeye çalışan Ermeni Diasporası gibi, Dersim`de Feodal derebeyliğini temsil eden aşiretler de "toprak talepleri için  önce Türkiye`yi mahkum ettirmeye" çalışıyor. 

Dedesinin Kureyşan aşiretinin liderlerinden olduğu iddiası bulunan Kemal Kılıçdaroğlu`nun, ailesinin el konulan toprakları için hak talep edeceği hiç kuşkusuz. 2011 yılında Kılıçdaroğlu, Dersim için özür dileyene Erdoğan`a  "Özür yetmez, topraklar iade edilsin" dedi. 

2010 yılında Türkmen soyundan olduğu ilan edilen Laik CHP`nin başındaki Kılıçdaroğlu`nun, kendisini peygamber soyundan "Seyyid" olarak ilan etmesinin ardında, bölgedeki feodal düzeninde din etkisinin kullananılmak istenmesinin yanında, bağlı bulunduğu aşiretinin mirasının sahiplenilmesi arayışı da bulunmaktadır.

"ÖZERKLİK PEŞİNDEKİ KILIÇDAROĞLU, 

 ÖZERKLİK İÇİN AYAKLANAN "DERSİM AŞİRETLERİNİN" TEMSİLCİSİ

Ve kurultayda "ben Dersimli Kemal! Özerkliği mutlaka getireceğim." diyen Kemal Kılıçdaroğlu bu söylemi de bölge özerklik için cumhuriyete karşı ayaklanan aşiretlerin temsilcisi olduğunu ilan ediyordu.

Ne acı ki, Dersim hesabının peşinde koşan , Dersim mağduru Kemal Kılıçdaroğlu, Feodal aşiretlerin temsilci olarak Devrimin partisi CHP`nin Genel başkanı oldu.

Yani, Kemal Kılıçdaroğlu, bağlı olduğu  aşiretin Türkiye Cumhuriyeti ile davasında aşiretinden yanında yer aldı ve bu tutumunu temsil ettiği makama yansıtarak, CHP Genel Başkanlığı makamını "kişisel çıkar amacı için" kullanmış oldu.

Böylece, Toprak reformunun sahibi CHP`den , aşiretlerin toprak taleplerinin peşine düşen yeni CHP görünümü  ile,  CHP`de dönüşümün bir başka boyutu gözler önüne seriliyor.

CHP YÖNETİMİ YERİNE YILMAZ ÖZDİL`DEN DERSİM TEPKİSİ haberi için TIKLAYINI

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com