MHP GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMEK | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MHP GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMEK 08.07.2015 11:17

MHP GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMEK

Meclis Başkanlığı seçimleri ardından MHP-CHP kavgası alevlendi. Baykal`a destek vermemek için mazeret üstüne mazaret üreten MHP`ye katkı yapalım : "Baykal`ın gözünün üstünde kaşı vardı."

MHP`nin Baykal`a destek vermemesi ile ilgili açıkladığı mazeretler tam bir çaresizlik örneği, tam bir ayıplar silsilesi.. Erdoğan`la görüştü, Erdoğan`ı başbakan yaptı, Ekmeledin`i neden desteklemedi, onun kaseti vardı...
Son bombayı
tarafsız bölge programında, Yusuf Halaçoğlu patlattı.
"Sayın Baykal’ı desteklemiş olsaydık, kamuoyunda şunlar yansıtılacaktı: `Siz Baykal’ı seçtiniz, bir muhalif adı altında` AKP’nin tabiriyle `dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamın
ı seçtiniz` diye bize yükleneceklerdi" deyiverdi.

Tartışma, Atatürkçülerin CHP`nin kuşatılmışlığında çözüm sürecine muhalefet bir tek o kaldı diye sarıldığı MHP iç yüzünü açığa çıkardı.

Tartışma, MHP gerçeğini ortaya döküverdi.

1950`den bu yana iktidarı bırakmayan, MHP`nin içinde bulunduğu sağ siyasetin, beslendiği tarikat- cemaat ilişkilerinden kaynaklanan ve  siyasi rant hesabı kullandığı
"CHP`nin ve Atatürk`ün dinsiz olduğu" karapropaganda yalanı, yeniden ortaya döküldü..

Laikliği hazmedemeyen, ümmetçi - cemaatçi - tarikatçı ilişkilerle sarmalanmış sağ siyaset yönlendiricilerinin belleğinin dışa vurumudur Halaçoğlu`nun dilinden dökülen.

Ve elbetteki
Menderes`in, Özal`ın devamı olduğunu iddia eden AKP`nin, cumhuriyetle rövanşında Atatürk ve CHP`ye yönelttiği en ağır saldırı 
"CHP`nin ve Atatürk`ün dinsiz olduğu" yalanı idi.

Bu saldırının hedefi aslında, anayasada koruma altında bulunan rejimizin en önemli dayanağı  laiklikten başka birşey değildi.

Laikliğe karşı olduklarını söyleyemeyenler, Atatürk`ün ve kurduğu partinin dinsiz olduğu  yalanına dayandılar.

Tarikat ve cemaatlerin devlet içine çöreklenip devleti kuşatma anlayışı elbette ki AKP ile ortaya çıkmış bir durum değil. AKP bu tarikat ve cemaatlerin doğrudan iktidar olmuş hali.

Bağımsız adaylığım sırasında Siyasetteki kuşatmadan bahsedip, sadece CHP`de değil, diğer muhalefet kanadında da sorun olduğunu anlatmış hatta "siz MHP ile CHP koalisyon kursun diye oy veriyorsunuz ama bu iki partinin yanyana gelme ihtimali yok." demiştim. 
Hatta işi şakaya vurup: "MHP ile CHP`nin koalisyon kurmasını istiyorsanız benim meclise girmem lazım. Nerden biliyorsunuz MHP -  CHP koalisyonunun başbakanının ben olmayacağımı? Bağımsız milletvekilleri siyasetin kilitlendiği noktada ihtiyaçtır." demiştim.

Elbette benim başbakan adaylığım latife, ama bu iki partinin siyasetten beslenme kaynakları ve genel merkez yönlendiriliğinde takip ettikleri politikalarının gereği bunun olamayacağını söylemiştim.
Ki AKP`ye karşı oy verdiğiniz, koalisyon kurması beklediğiniz ama basın önünde kavgaya tutuşan
bu iki muhalefet partisinin doğrudan temasa geçmemeleri de dikkate değerdir.

2012 yılında terör gündemli meclis oturumunu "CHP`nin, BDP` nin önerisini sahiplendiğini savundu. CHP`nin, Meclis`i PKK`ya muhatap yapmaya çalıştığını" bahane ederek MHP`nin reddettiğini siyaseti sadece dikkatli takip edenler hatırlayabilir. Üstelik o sırada AKP iktidarı, BDP(HDP) aracılığı ile doğrudan Öcalan`la görüşerek ve uzlaşmayı Yeni anayasa masasına taşıyarak MHP`yi de PKK ile mecliste muhatap haline getirmişti.
İşte o reddediş olduğu halde Peşmergelerin Türk topraklarından geçirildiği tezkereye MHP tarafından verilen destek bugün MHP ve CHP nin ortaklığın olamayacağının somut kanıtlarındandır. 

MHP kökenli, CHP düşmanı siyasetçiler Yerel yönetimlerde, cumhurbaşkanlığında CHP`den aday yapılırken sorun yok ama bir CHP`li üstelik Baykal gibi milli kimliği ortada olan ama laiklik konusunda hassas olan bir CHP`li adayken destek vermemek için üretilecek mazeretlerin ardı arkası kesilmiyor.

Bütün bunlar bir yana Baykal`ın 17 yaşından beri oruç tuttuğunu ve Kutlu Doğum haftasındaki konuşması ile ezber bozduğunu hatırlatmak gerekir.

İslam konferansından gelme din alimi MHP milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanlığı makamı için CHP`nin adayı yapılırken sorun yok, CHP nin kurucusu deneyimli hukukçu siyasetçi Deniz Baykal ile AKP`nin adayı karşı karşıya kalınca Baykal`a destek vermeye elleri gitmez`.

Karar verilmiş, Bahçeli`ye talimat gelmiş, vahiy inmiş, emir demiri kesermiş..
Ama gerekçe yazmak da zor kardeşim diyorlar ...

Baykal`a oy vermemelerine gerekçe arayan MHP`lilere benden bir katkı :
Baykal`ın gözünün üstünde kaşı vardı.

Sonuç: CHP dizayn edilmiş de MHP edilmemiş mi?

Bugün, AKP`ye kritik tezkere kararlarında ve anlaik uygulamarda eşlik eden MHP gerçeği ile cumhuriyetçi seçmen hızla yüzleşiyor. Mesele, milliyetçilik değil, milliyetçilikten önde duran islamcı- laiklik karşıtı yapılanmadır.

Ve aslında  MHP nin yeni dönemde HDP`den rol kapması beni bile şaşırttı.

MHP öyle bir yolda ilerliyor ki, HDP uslu çocuk rölüne soyundu.
AKP ortaklığında HDP rolden düştü, kilit parti konumundaki diğer parti MHP rol kaptı.


Ve AKP`nin nasıl hükümet oluştururacağı ile ilgili olarak, öncelikle AKP`nin çözüm süreci ile ilgili alacağı kararı bekliyor Türkiye..


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com