Suriyelilerin vatandaş yapılmaları neye hizmettir? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Suriyelilerin vatandaş yapılmaları neye hizmettir? 07.07.2016 12:13

Suriyelilerin vatandaş yapılmaları neye hizmettir?

Neriman Fidan `ın Suriyelilerin vatandaş yapılmasını değerlendirdi : Bu politika küresel merkezlerin talebine uygundur ve Kürt koridoru bu politika ile desteklenmektedir.

Suriyelilerin vatandaş yapılmaları neye hizmettir?


Suriyelilerin vatandaş yapılması konusunda enteresan teoriler üretiliyor.
Bunlardan en ilginci Oda TV imzası ve isimsiz olarak yayınlanan 
"Kürt koridorunun engellenmesi" teorisi..
.
Gerçmişi yok sayarsanız elbette herkes fikir üretebilir.

Ancak, Suriye`deki göç dalgasının, tarafların etnik temizlik politikası ile yakın ilişkisi var. 3 milyon Suriye`li 20 milyon nüfuslu Suriye için önemli bir nüfustur.

Dünyanın kapısını kapattığı Suriye`lilerin Türk vatandaşı yapılmaları, hem Türkiye`nin ama özellikle Suriye`nin demografik yapısını değiştirecektir.

Bu demografik değişimler Bölgede etnik - mezhepsel parçalanma amacı ile teşvik edilmektedir.

PYD`nin etnik temizlik yaptığı, Kontrolü altındaki topraklarda arap ve Türkmenlerin geri dönüşüne izin vermemesi Uluslararası raporlara konu oldu. Ve üstelik ABD tarafından da bu politika makul karşılanmıştı.
AB`nin maddi yardımı da bu Suriye`lilerin Türkiye`de kalmaları koşuluna bağlıdır.

Yani dünya Suriye`li sığınmacıların Türkiye`de kalmasını istemektedir. Üstelik Türkiye`de kalmaları teşvik edilen Suriyelilerin Suriye`ye dönmeleri söz konusu olmayacaktır.

Ve dünya başka ne istemektedir?
Suriye`nin kuzeyinde kürt koridoru kurulmasını istemektedir.
Suriye`nin parçalanacağını , hatta en az üçe parçalanacağı kabul görmekte, yani tercih edilmektedir.

Yakın zaman Erdoğan`ın el sıkıştığı İsrail, bu politikanın baş destekleyicisidir. İsrail Barzani`nin bağımsızlık ilanı arayışına ilk destek veren ülke konumundadır ve Barzani petrolünün (içinde IŞID petrolü bulunmaktadır) en önemli alıcısıdır. Ve bu petrol Türkiye üzerinden pazarlanmakta, Türkiye`de Barzani petrol parası resmi olarak devlet bankasında aklanmaktadır.

Ve aynı İsrail IŞID`i İran`dan daha az tehlikeli bulduğunu söyleyerek, IŞID`in Suriye topraklarında devlet statüsü ile yerleşmesine bir anlamda açıkça yeşil ışık yakmaktadır.

Yakın zamanda Rusya ve İsrail`le el sıkışan, Dünya ile ilişkilerini yeniden düzenleme arayışına giren AKP iktidarının, yalnızlıktan kurtulmaya çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın, bir sabah ansızın Suriye`lileri vatandaş yapma konusundaki çıkışını bir şekilde sadece oy hesabı ve hatta Kürt koridorunu engelleme hesabına bağlanmasının doğru olduğu kanaatinde değilim.

Konuşulmayan, bu politikanın aslında küresel merkezlerin talebine uygun olduğu ve Kürt koridorunun bu politika ile de desteklendiğidir.

Bu anlamda, Suriye`lilerin Türk vatandaşlarına geçmeleri için mazeret üretmeye çalışan siyaset kumpasçılarına, bütün bunları hatırlatarak soruyorum: Bütün bu saydığımız olaylar Kürt koridorunu engellemek mi , yoksa desteklemek amacını mı taşır?

AKP iktidarını terörle mücadele bahanesi ile destekleyen sözde milliyetçilerin bu konuyu yeniden gözden geçirmelerinde fayda bulunmaktadır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com