Türk Milliyetçilerine son uyarı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Türk Milliyetçilerine son uyarı 03.04.2017 00:00

Türk Milliyetçilerine son uyarı

Cumhurbaşkanı Diyarbakır`da `Tek millet` diyoruz. Dikkat ediniz. Türk demiyoruz. Kürt demiyoruz." diyerek Kürtlere anayasadan Türklüğün çıkarılması sözünü vermiştir.

Cumhurbaşkanı millliyetçi oylardan umudunu mu kesti?

Yürütme ve yargıyı belirleme yetkisi de isteyen cumhurbaşkanının Türklüğe bakış açısının nasıl olduğu Diyarbakır`da yaptığı konuşmada ortaya çıktı. Diyarbakır`da kouşan Cumhurbaşkanı kendisine Evet desteği veren milliyetçilerin gözünün içine baka baka : `Tek millet` diyoruz. Dikkat ediniz. Türk demiyoruz. Kürt demiyoruz." diyerek anayasada tarif edilen Türklük kavramını etnik kimliğe indirgediğini ilan etmiş oldu. Bu açıklama i,le kendisine ısrarlı bir şekilde yöneltilen "milletin ismi ne? sorusunun açık bir şekilde cevabını vermiş oldu.

Cumhurbaşkanı bu sözleri ile. Yeni anayasanın ana tartışma konularından olan ve t6erör örgütünün de talepleri içinde yer alan "Türklüğün anayasadan çıkarılması"na açıkça EVET dediğini açıklamıştır.

Barzani`nin kürdistan bayrağını İstanbul ve Ankara`fda dalgalandırarak kürt milliyetçilerinin oyunu almaya çalışan Cumhurbaşkanı, Diyarbakır`da bu konuşma ile doğrudan kürt milliyetçilerini de Evet demeye ikna etmeye çalışmakta.

KÜRTLERE ANAYASADAN TÜRKLÜĞÜN ÇIKARILMASI SÖZÜ:

Yeni anayasa tartışmalarını yakından talip edenler , özellikle PKK ile masaya oturularak yürütülen çözüm sürecinde AKP`nin ve Cumhurbaşkanın geçmişten bu yana "Anayasa`dan Türklüğün çıkarılması" anlamına gelecek açıklamalarını iyi bilmektedir. yanibu açıklama Cumhurbaşkanının yürüttüğü siyaste uygun bir açıklamadır.

Nedense bu açıklamalar terörün ve kürt milliyetçiliğininyaygın olduğu doğu bölgesindeki etkinliklerde yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı yine doğu illerimizden Mardin`de 2013 yılında Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle de Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği, ayaklarının altına almış bir iktidarız." açıklaması hafızalardadır.

Ancak her seçim öncesi milli duyguları harekete geçiren söylem ve reklam kampanyası ile seçmenin karşısına çıkan Cumhurbaşkanı, bu açıklamalarının gözlerden kaçırmayı ve milliyetçi seçmenin özellikle son 1 Kasım seçimlerinde oyunu almayı başarabilmiştir.

Genellikle doğrudan bu tartışmalara girmeyi tercih etmeyen Cumhurbaşkanı, Barzani`nin evet kampanyası ile sonuç almaya yetmeyeceğini düşünmüş olmalı ki, Türk milliyetçilerin tepkisini umursamadan, TV`lerde ardarda gösterimde olan milliyetçi  vurgulu reklamların varlığını dahi mesele etmeden, dolaylı yoldan değil, doğrudan kendisi kürt oylarına yönelmiş ve Kürtlere Diyarbakır meydanından anayasadan Türklüğün çıkarılması sözünü vermiştir.

Cumhurbaşkanı`na 1924 anayasasında  "Madde 88- Türkiye ahalisine din ve ırk farkı olmaksızın vatandaşlık itibarıyla Türk ıtlak olunur" şekliyle giren ve bugün yürürlükteki anayasamızda, "madde 66- Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. " şeklinde tarif edilen kimliğimizin  etnik bir kimlik olmadığını Tükiye`de yaşayan ve bu devlette eşit vatandaşlık haklarına  sahip olan herkesin etnik kökeni ne olursa olsun Türk olduğunu hatırlatırız.

EVET demeye hazırlanan Türk milliyetçilerine,

Türkiye`nin etnik kimliklere parçalanarak milli birliğin sağlanamayacağı uyarısı ile birlikte,  

AKP`nin anayasa tutumuna uygun olan, "Anayasadan Türklüğün çıkarılması" taahhüdünü içeren bu açıklamayı ciddiye almalarını ve kararlarını gözden geçirmelerini öneriyoruz.


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com