Türkiye Yeni bir partiyi ,CHP istifayı tartışıyor. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Türkiye Yeni bir partiyi ,CHP istifayı tartışıyor. 03.11.2014 04:21

Türkiye Yeni bir partiyi ,CHP istifayı tartışıyor.

Türkiye Yeni bir partiyi ,CHP istifayı tartışıyor.. Bu alana reklam ver Emine Ülker Tarhan`ın istifası ardıdan Türkiye Yeni bir oluşum , yeni lider kadro ve yeni bir partiyi, CHP ise isitifayı tartışıyor.

EMİNE ÜLKER TARHAN`IN İSTİFASININ ARDINDAN..

Emine Ülker Tarhan`ın ilk anda istifasına dönük tepki organize etmeye çalışan CHP yönetimi, Kılıçdaroğlu`nun açıklamasında olduğu gibi,  istifanın kendilerini rahatlattığı izlenimi vermekten çekinmedi. 
Kılıçdaroğlu - " Ufku dolanlar bizden ayrılabiliyor. Yeni bir olay da değil. Yollar zaten daha önce ayrılmıştı
."  dedi.

TEKİN VE HAMZAÇEBİ`DEN GERİ DÖN ÇAĞRISI

CHP yönetimi, "Yeni oluşum"la ilgili toplumsal beklentinin yükselmesi sebebi ile CHP`den kopmaları tetikleyebileceği endişesine kapıldı. Ve Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi Emine Ülker Tarhan`a istifasını gözden geçirmesi çağrısı yaptılar..
Gürsel Tekin  açıklamasında, "Emine hanım partimiz için kayıptır keşke istifasını gözden geçirebilse" dedi.

BAYKAL`LI FOTOĞRAFLARLA BİRLİK BERABERLİK GÖRÜNTÜSÜ..

Genellikle kritik zamanlar dışında Baykal`la görüntü vermeyen, Baykal`ın adını Halk TV`de bile geçirtmeyen, 1 mart tezkeresi yıldönümlerinde bile bir Baykal`a bir teşekkür etme ihtiyacı duymayan, Baykal`a yakın bütün kadroları tasfiye eden Kılıçdaroğlu ve yönetiminin,  Antalya`dan bol bol Baykal`la yanyana fotoğraf servisi yapması gözlerden kaçmadı. 
Bu fotoğraf servisleri, Baykal`a yaslanarak, Emine Ülker Tarhan sarsıntısını atlatma çabası olarak yorumlandı.
Kılıçdaroğlu ve Yönetimi kendilerine yönelen seçmen tepkisinin "alternatif oluşumu besleyeceğini" geç de olsa farketmiş görünüyor.

SEÇMEN CHP`YE TEPKİ VERİYOR..

Uzun zamandır Türkiye seçenek için çaba sarfediyor. CHP`nin Atatürkçü çizgiden uzaklaşması sebebi ile seçmen tepkisini sandıkta göstermeye başladı.
Ekmeleddin ihsanoğlu`nun cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi sebebiyle gösterilen tepkilere Kılıçdaroğlu`nun seçmene "tıpış tıpış sandığa gideceksin, Ekmeleddin İhsanoğlu`na oy vereceksin " direktifi vermesi ise işleri çığırından çıkardı ve 5 milyon seçmen sandığa gitmeyi redderek 2015 için uyarı mesajı verdi.

CHP YÖNETİMİ SEÇMEN TEPKİSİNİ UMURSAMIYOR..

"Ekmeleddin İhsanoğlu kazanamazsa istifa ederim açıklaması ve seçmen tepkisi yok sayılarak" baskın kurultayla Genel başkanlık koltuğunu korumaya başaran Kılıçdaroğlu`na, seçmen tepki göstermeye hazırlanıyor.
Bu sebeple CHP yönetimin ve destekçilerinin en büyük çabası, seçmen için bir alternatif umut kaynağı oluşmasına engel olmak  yönünde..
Son anda liste darbeleri ile CHP seçmenini kendine oy vermeye mahkum etme anlayışındaki Kılıçdaroğlu yönetiminin, bu kez toplumsal beklenti haline gelen "yeni oluşumu" engellemesi mümkün görünmüyor.

CHP İÇİNDE TARTIŞMA..

CHP içinde, CHP`de kalıp mücadele etmek ve istifa edip mücadele etmek tartışılıyor..
CHP içinde partinin kuruluş aşamasından beri emek vermiş örgüt yöneticiliği yapmış kesim, bütün tasfiye operasyonlarına, bütün dışlanmalara rağmen partiden kopmamakta direniyor. Bu sebeple Emine Ülker Tarhan`ın istifası sonrası ilk tepkilerin içinde "Partiye sonradan geldiği ve emeğinin olmadığı" iddiası bulunuyor. 
Oysaki, CHP`de grupbaşkanvekilliği gibi önemli bir göreve gelmiş olan Emine Ülker Tarhan`ı istifaya götüren gerekçelerinde "haksız olduğu" suçlaması yapacak drurumda değil.. 
Bugünkü CHP yönetimi, CHP taban ve seçmeni tarafından en çok tepki alan ve Partiye üye olmadan yönetici olan üstelik CHP`yi benimsemeyip, hatta ideolojisini reddedip değiştirmeye - dönüştürmeye çalışan isimlerden oluşuyor. Bu isimler CHP`ye o kadar uazak ki, CHP Genel başkan yardımcılığı yapan Sezgin Tanrıkulu`nun ailesinin bile Diyarbakır`da CHP`ye oy vermediği ortaya çıktı. 
 CHP`den oy alması ve CHP`ye oy getirmesi mümkün olayan bu isimler, geçen seçimlerde metropollerde seçilebilecek noktalardan milletvekili yapıldı. Şimdi yine CHP seçmenin en yoğun olduğu bölgelerden bu isimlerin kontenjan adayı gösterilmesi bekleniyor.

Üstelik CHP oyları ile seçilen bu vekiller, Anayasa tartışmalarında HDP ile birlikte hareket ediyor, CHP`nin önergelerine muhalefet şerhi koyuyor.

CHP YÖNETİMİ VE VEKİLLERİ SEÇMENİNDEN KOPTU..

Sadece oy almak için kapısı çalınır olan CHP seçeni, kendi değerlerine aykırı tutuma tepki gösterirken oy verebileceği seçenek görmek istiyor. "CHP içinden bir parti çıkartmaya çalışıyorlar" diye engellenmeye çalışılan "yeni oluşumla" seçmen, aslında  Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve bütünlüğünü, cumhuriyet değerlerini savunacak temsilcisini arıyor.
Bu sebeple CHP seçmeninden öte vatansever cumhuriyetçi seçen olarak tanımlanabilecek seçmen, bu kez seçeneksiz kalmak istemiyor.  
Bu büyük toplumsal arayış sebebi ile , umudu daha doğmadan boğmak üzere 
birileri tarafından bazı senaryolar harekete geçirildi.

TÜSİAD`DAN LAİK PARTİ İDDİASI..

Aydınlık gazetesi, CHP içindeki rahatsız milletvekillerinin, Sarıgül`ün  ve Hüsamettin Özkan`ın da dahil olacağı Tüsiad destekli laik parti kurdurulacağı iddiasını ortaya attı. Oysaki CHP içindeki rahatsız milletvekileri ile bahsedilen kadronun yanyana gelme ihtimali yok. 
Milli diye çalışma yaptırılan merkezin Sarıgül`ü desteklediği hafızalardayken , Türkiye`nin yeni bir umut arayışının  önüne kuşku tohumları ekerek daha başangıçta Türk siyasetinin kuşatılmasına katkı yapıldığı görülmüyor mu?

Neriman Fidan


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com