Atatürk milliyetçiliği CHP`nin gövdesi, ana damarıdır. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Atatürk milliyetçiliği CHP`nin gövdesi, ana damarıdır. 07.07.2015 22:21

Atatürk milliyetçiliği CHP`nin gövdesi, ana damarıdır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı değerli arkadaşımız Ercan Karakaş, bugün Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan mülakatında geçen dönemde görev yapan bazı milletvekili arkadaşlarımızın yeni dönemde Meclis`te yer almadıklarına işaret ederek "CHP`de ulusalcı kanat kalmadı" demiş.

Bence CHP`de "ulusal kanat" olmadığı doğrudur. Çünkü bazılarının ulusal kanat olarak nitelendirdikleri Atatürk milliyetçiliğine bağlı arkadaşlarımız CHP içinde bir kanadı değil, partinin gövdesini, ana damarını temsıl ederler.

Ben şimdiye kadar, CHP`li arkadaşlarım arasında, Altı Okun en önemli ilkelerinden biri olan Atatürk Milliyetçiliğini benimsemeyen, özümsemeyen bir arkadaşımıza rastlamadım. 

CHP dışındaki bazı çevrelerin "ulusalcılık" kavramını dar bir çevrenin benimsediği katı ve adeta çağ dışı bir milliyetçilik akımı gibi takdim etmeye çalışmalarını talihsiz bir yakıştırma olarak görmek lazımdır.

Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bile 7 Kasım 2014 tarihinde Uğur Dündar`ın sunduğu Halk Arenası programında CHP`de ulusalcı kanadın tasfiye edilip edilmediğine ilişkin bir soru üzerine ulusalcılığın kendisine ve CHP`lilere göre vatanseverlik olduğunu söylemiş ve şunları ifade etmişti:

"Dolayısıyla ulusalcılığı belli bir kesimin tekeline vermek gibi bir lüksümüz yok. Hepimiz ulusalcıyız, hepimiz ülkemizi seviyoruz, çıkarlarını savunuyoruz."

Geçen dönemde Mecliste Atatürk milliyetçiliğini ve partinin diğer bütün ilkelerini kararlılıkla savunan, bu uğurda mücadele veren arkadaşlarımızdan bazılarının yeni Mecliste yer almamalarını ben şahsen bir eksiklik olarak görüyorum. Ancak bu dönemde görev yapacak arkadaşlarımızın ezici çoğunluğunun aynı görüşlerin ve ilkelerin savunuculuğunu yapacaklarından da kuşku duymuyorum.

Onur Öymen

www.facebook.com/ooymen

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com