CHP`ye düşen görev | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP`ye düşen görev 09.09.2016 00:00

CHP`ye düşen görev

Onur Öymen`in CHP`nin kuruluş yıldönümü dolayısı ile yayınladığı mesaj.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri ülkemizin çağdaş, uygar ve demokratik bir devlet olarak yükselmesinde CHP öncü rolü oynamıştır.

Ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı sorunların çözümünde CHP’ye büyük görev düşüyor. Bu görevi başarıyla yerine getirmek, Genel Başkandan en yeni üyesine kadar bütün CHP’lilerin devletimizin ve partimizin kurucusu Büyük Atatürk’ün düşünce ve eylemlerini tümüyle benimsemeleriyle mümkündür. Atatürk’ün o günün koşullarının ötesinde, ülkemizin geleceğiyle ilgili hedefler ortaya koyan ve zaman içinde aşınmayan görüşlerine yeterince sahip çıkamayanlar, hatta bazı güncel siyaset düşünceleriyle onun dünya görüşünden uzaklaşanlar milletimizin CHP’den beklediği yüksek görevleri başarıyla gerçekleştiremezler.

Bugün özellikle laiklikle bağdaşmayan politikalar ve söylemlerle ülkemizi bir din devletine dönüştürmek isteyenler vardır. Hatta bazıları bu amaçla devletimizin neredeyse bütün organlarına sızanlarla, hatta darbe girişiminde bulunmaya kalkışanlarla etkili mücadele ancak Atatürk’ün devlet, hukuk ve laiklik düşüncesine sahip çıkmakla mümkündür.

Bugün ülkemizde laikliğin ciddi bir tehditle karşı karşıya bulunduğundan kuşku yoktur. Bu nedenle Atatürk’ün laiklikle ilgili sözlerini herkesin bir kere daha hatırlaması ve her vesileyle dile getirrmesi önem taşıyor.

Atatürk şöyle diyor:

“Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sade din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz.

“Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz.

“Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

“Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.”

İşte 9 Eylül kuruluş yıldönümü bütün CHP’lilerin bütün bu düşünceleri bir kere daha hatırlaması ve bu görüşlere ne kadar sahip çıktığını sorgulaması için bir vesile olmalıdır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com