FETÖ mağduru siyasetçiler, akademisyenler unutulmamalı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>FETÖ mağduru siyasetçiler, akademisyenler unutulmamalı 16.08.2016 00:00

FETÖ mağduru siyasetçiler, akademisyenler unutulmamalı

Onur Öymen`in Halk TV`de Yeni Kapı mitingi ve gelişmeleri değerlendirdi. Öymen sadece askerlerin uğradığı haksızlıkların telafi edilmesinin yetmeyeceğini , siyasetteki , üniversitelerdi,yargıdaki haksızlıkların da telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

ÜLKEMİZİN ÇİMENTOSU ATATÜRK

Yenikapı mitinginde demokrasi konusunda milletin birlik ve beraberlik içinde olduğu tüm dünyaya ilan edildi. Halkımızı birleştiren unsurun demokrasi ve cumhuriyet olduğu bir kez daha bir kez daha ortaya çıktı. Atatürk’ün posterinin orada bulunması ülkemizin çimentosunun Atatürk olduğunu herkese bir kere daha gösterdi. Bu birliktelik havası devam eder mi bunu zaman içinde göreceğiz. Ama burada liderlerin verdikleri birliktelik mesajlarını dikkatle incelemek lazım.

İDAM CEZASI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER

Bazı mesajlar her zaman herkesin söylediği cinsten mesajlar: halkın darbeye karşı çıktığı, milletin demokrasiye sahip çıktığı, camiye, okula, kışlaya siyasetin girmemesi gerektiği gibi… Bunlar he zaman söylenen sözler. Burada Cumhurbaşkanının konuşmasında asıl dikkat çeken unsur şu: halktan talep gelince halkın istediği olur. Madem ki halk idam istiyor ben de Meclis’te kabul edilirse bunu onaylarım demesidir. Cumhurbaşkanı “Demokrasilerde milli irade önemlidir, halkın her istediği olur. Halk idamı istiyor, bakın meydanlarda herkes idam diyor. Meclisten böyle bir karar çıkarsa onaylarım” diyor. Bu çok önemli bir konu. Bu konuda imzalanmış uluslararası sözleşmeler var. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 13 nolu protokolünde savaş zamanında dahi idam cezası verilemez diyor ve Türkiye de bunu onayladı. Yani savaş halinde bile idam cezası veremeyeceksiniz.

İDAM CEZASI TERÖRİSTLERİN İADESİNE ENGEL

İkinci olarak, Ceza Yasasında bir değişiklik yaptığınızda bu değişiklik geriye işlemiyor. Ancak ondan sonraki dönemde işlenecek suçlara uygulanabiliyor. Daha da önemlisi şu: siz öncelikli hedef olarak Gülen’in iadesini istiyorsunuz. Fakat, tam bu sırada, bir de idam cezasını desteklediğinizi söylediğiniz anda Gülen’i iade etmek istemeyenlere koz vermiş oluyorsunuz. Çünkü bir ülkede idam cezası varsa, Batı ülkeleri ilke olarak o ülkenin istediği suçluları iade etmiyor. Yıllarca bunun çok sıkıntısını çektik. İdam cezası var diye Türkiye’ye tek bir teröristi bile iade etmediler. Zaten Amerika’nın da Gülen’i iade etmek istemediği anlaşılıyor. Onlara bir koz vermiş oluyorlar. İşin bu boyutunu da görmek lazım.

FETÖ MAĞDURU SİYASETÇİLER UNUTULMAMALI

Sayın ana muhalefet partisi liderinin dile getirdiği 12 madde de önemlidir. Zaten basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı camiye, okula, kışlaya siyasetin girmemesigibi ilkeler şimdiye kadar partinin de kamuoyunun da benimsediği ve söylediği görüşlerdir. Ancak söylediklerinden biri çok önemli: Ergenekon, Balyoz gibi davalarda mağdur olanların uğradığı haksızlık telafi edilmeli diyor. Yani, bu davalarda mağdur olanların görevlerine iade edilmeleri lazımdır. Peki, bu askeriye için doğrudur da, siyaset için doğru değil midir? Gülen’in operasyonu sonucunda mağdur olan siyasetçiler varsa, bunların durumu ne olacak? Mağdur edilenlerin yerine gelenler ‘biz bazılarının mağdur edildiği bir durum sonucunda bu görevlere geldik, bu görevleri esas sahiplerine iade edelim’ diyecekler mi?

KOMPLO MAĞDURU BAYKAL İÇİN DE HAKSIZLIK TELAFİ EDİLMELİ

Örneğin Deniz Baykal’a yapılan kaset komplosuyla ilgili yüzden fazla polis veya başka devlet görevlisi gözaltına alındı ve bu yasadışı eylemin da arkasında Gülen Cemaati olduğu söyleniyor. Eğer bu doğruysa, bunun sonucunda CHP’de meydana gelen köklü değişikliği telafi etmek gerekmeyecek mi?

Sadece askerlerde bu haksızlıklar telafi edilir, siyasette edilmez dediğiniz zaman tutarlı olamazsınız. Şimdi, bu hem CHP, hem MHP için söz konusu.

Üniversitelerde Gülen Cemaatinin yönlendirmesiyle yapılan haksızlıkların da mutlaka telafi edilmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun söylediği son derece doğrudur ve tüm boyutlarıyla düşünülmelidir.

İKTİDAR VE MUHALEFETİN ÖZELEŞTİRİ ZAMANI

Bu çerçevede Sayın Kılıçdaroğlu siyasetçilerin özeleştiri yapması lazım diyor. Çok doğru. Mesela CHP açısından en önemli konulardan biri Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesiydi. Şimdi bunun bir hata olduğunu kabul edecek miyiz? İkinci tura bile kalma şansı olmayan ve kimin tarafından telkin edildiği hala açıkça söylenmeyen birinin aday gösterilmesi hataydı ve bunun hata olduğunu kabul ediyoruz diyecek miyiz? Çünkü bazı kaynaklar, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da Gülen’in önerisiyle aday gösterildiğini iddia ediyorlar. O zaman bir açıklama yapmak gereklyor. Buna benzer şeyleri mutlaka tartışmamız lazım.

Şimdi iktidarın da muhalefetin de basının da özeleştiri yapmasına en çok ihtiyaç duyduğumuz zamandır

AÇIKLAMANIN VİDEOSU

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com