G20 terörle mücadele bildirisinin düşündürdükleri | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>G20 terörle mücadele bildirisinin düşündürdükleri 19.11.2015 01:07

G20 terörle mücadele bildirisinin düşündürdükleri

Onur Öymen, G20 terörle mücadele bildirisini değerlendirdi.

G20 Zirvesinden sonra yayınlanan Terörle Mücadele konusundaki ortak bildiride özetle şu görüşlere yer verilmektedir:

"Paris’te 13 Kasım ve Ankara’da 10 Ekim tarihlerinde meydana gelen hain terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Bunlar, tüm insanlığı hedef alan kabul edilemez eylemlerdir.

Terörizmin bütün biçimleriyle mücadelede, her nerede meydana gelirse gelsin, dayanışma ve kararlığımızı yineliyoruz

Terörle mücadelede birlik içindeyiz.

Hiçbir durumda meşrulaştırılması mümkün olmayan terörizmin her türlü eylem, yöntem ve uygulamasını, bütün biçimleriyle, gerekçesi ne olursa olsun, nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin, kesin surette kınıyoruz

Terörizmin herhangi bir din, milliyet, uygarlık veya etnik grupla ilişkilendirilemeyeceğini teyit ederiz..

Terörle mücadele ülkelerimiz için önemli bir öncelik olup, terörizmi artan uluslararası dayanışma ve işbirliği çerçevesinde önlemek ve durdurmak için birlikte çalışma kararlılığımızı... yineleriz.

Terörizmin doğrudan veya dolaylı cesaretlendirilmesi, terör faaliyetlerin kışkırtılması ve şiddetin övülmesi engellenmelidir.

Dünyanın her yerinde devam edegelen ve yakın zamandaki terörist saldırılar, terörizmle mücadelede dayanışma ve uluslararası işbirliğinin artırılmasına olan ihtiyacı bir kere daha ortaya koymuştur. "

G20 grubunun üyesi olan bütün ülkelerin ortak görüşünü yansıtan bu bildiriye rağmen bazılarının hala İŞID`le mücadelede bazı terör örgütlerinin katkılarından medet ummaları, İŞID`la mücadeleye katkıda buylunduğu gerekçesiyle Türkiye`nin PKK`yla mücadeleyi durdurmasını önermeleri ve Türkiye`nin `açılım süreci` adı altında PKK`yla müzakerelere masasına yeniden oturmasını önermeleri açık bir çelişkidir ve terör örgütünü cesaretlendirecek bir yaklaşımdır. Defalafrca söylediğimiz gibi, elinden silahı bırakmayan, silah zoruyla siyasi çözüm dayatmaya çalışan terör örgütleriyle müzakere edilmez, mücadele edilir.

`Açılım sürecini buzdolabina koyduğumuzu` söyleyenlerin bu sözleri de gerektiğinde bu süreci buzdolabından çıkartıp yeniden işletmeye başlamak niyetinde olduğumuz şeklinde yorumlanabilir. O nedenle teröre karşı eylemde kararlılık kadar söylemde de dikkatli olmak önemlidir.

Aynı şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande`ın Paris saldırısından sonra `terörizmle acımasızca mücadele edeceklerini` söylemesinden sonra Türkiye`ye farklı bir yaklaşım önermek de çifte standart oluşturur.

Terörle mücadelede başarının ilk şartı terör örgütleri arasında fark gözetmemek ve çifte standard uygulamamaktır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com