İngiltere`nin Irak müdahalesini eleştiren Chilcot raporundan alınacak dersler | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İngiltere`nin Irak müdahalesini eleştiren Chilcot raporundan alınacak dersler 08.07.2016 09:55

İngiltere`nin Irak müdahalesini eleştiren Chilcot raporundan alınacak dersler

Onur Öymen`in Chilcot raporu değerlendirmesi

İngiltere Hükümeti’nin 2003 yılındaki Irak harekatındaki tutumunu değerlendiren John Chilcot raporu yayınlandı. 
Rapor İngiltere’nin Irak’a müdahale kararını veren Başbakan Tony Blair hakkında ciddi eleştiriler içeriyor.
Raporda müdahale öncesinde Saddam Hüseyin’in İngiltere için acil bir tehdit unsuru oluşturmadığı belirtilmekte, Blair’in 2002 yılında Başkan Bush’a gönderdiği bir mesajda “Her ne olursa olsun sizinle beraber olacağım” demesi eleştirilmektedir.
Raporda İngiltere’nin barışçı çözüm yolları tüketilmeden savaş kararı verdiği vurgulanmaktadır.
Chilcot raporunda Blair’in o tarihte Irak’ın kimyasal ve biyolojik silahlara sahip olduğu yolundaki beyanının gerçekleri yansıtmadığı belirtilmekte, İngiliz hükümetinin savaşın yüzbinlerce Iraklı sivilin ölümüne, bir milyondan fazla Iraklının evlerini terketmek zorunda kalmalarına yol açabilecepğini öngörememiş olması eleştirilmektedir..
Raporda ayrıca savaşın hukuki dayanağı hakkındaki değerlendirmenin yetersiz olduğu da kaydedilmektedir.
Chilcot raporunda harekatın planlamasının ve hazırlığının da yeterli olmadığı vurgulanmakta, sonunda politikacılara olan güvenin sarsıldığına işaret edilmektedir. 
12 ciltten oluşan ve 7 yıl süren araştırmaların ürünü olan bu kapsamlı değerlendirme raporu İngiltere’de ve dünyada büyük yankılar yaptı. Bütün sorumluluğu üstlendiğini söyleyen Blair kendisini savunmaya çalışmakla birlikte o zamanki istihbarat raporlarının yanıltıcı olduğunu kabul etti. 
İşçi Partisinin şimdiki lideri Jeremy Corbyn parrtisinin savaşa katılma kararı vermesinden dolayı özür diledi. Ve bu kararın son 60 yılın en büyük siyasi felaketi olduğunu söyledi. 
John Chilcot, Blair’in Amerika’dan farklı bir strateji izlenseydi bu ülkeyle ilişkilerin bozulacağı yolundaki görüşünü reddetti ve geçmişte birçok konuda iki ülkenin farklı politikalar izlediğini hatırlattı.
Raporda Savunma Bakanlığı da eleştirildi ve 179 İngiliz askerinin ölümüyle sonuçlanan bu harekatta el yapımı patlayıcıların oluşturuduğu tehdide karşı önlemler almakta bu Bakanlığın geç kaldığı ileri sürüldü.
Chilcot raporu yalnız İngiltere için değil, demokrasiyle yönetilen bütün ülkeler için derslerle doludur Seçimle iş başına gelmiş bir tek parti hükümetinin böyle önemli bir icraatının tarafsız bir komisyon tarafından değerlendirilip eleştirilebilmesi diğer ülkeler tarafından örnek alınması gereken bir durumdur.

O dönemin sorumlusu olan Başbakanın ve onun partisinin bugünkü başkanının raporu hazırlayan komisyonu eleştirmek şöyle dursun, hatalarını kabul etmek yoluna gitmeleri başka bir demokrasi dersidir.

Raporda askeri önlemlerin yetersizliğinden söz edilmesi, demokrasilerde savaş durumunda bile askeri konuların bir tabu sayılmadan eleştirilebilmesinin doğal karşılanması gerektiğini göstermesi açısından ilgi çekicidir.

Chilcot raporu Türkiye açısından da önem taşıyor. ABD ve İngiltere trafından yanlış ve hukuki dayanağı eksik bir kararın sonucunda başlatılan bir harekatın Türkiye tarafından desteklenmesinin, hatta ülkemizi bu yanlış savaşın içine sokabilecek olan 1 Mart tezkeresinin Meclise sunulmasının ne kadar yanlış olduğu her halde bu rapordan sonra daha iyi anlaşılacaktır.

Aynı şekilde Deniz Baykal’ın öncülüğündeki CHP’nin 1 Mart tezkeresine karşı çıkmakla ne kadar isabetli hareket ettiği ve 99 AKP milletvekilinin Hükûmetin tezkeresi doğrultusunda oy kullanmayarak ne kadar doğru bir iş yaptığı da sağduyu sahibi vatandaşlarımız tarafından şimdi daha iyi değerlendirilecektir.

Bu rapor hala “Keşke 1 Mart tezkeresi kabul edilseydi” diyenlerin nasıl yanlış bir çizgide olduklarını da göstermektedir.

1 Mart tezkeresini kabul etmeyip ülkemizi büyük bir badireden kurtaran TBMM’nin üyesi olmak gurur vesilesi olmuştur.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com