Kimse bizden teröristlerle birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kimse bizden teröristlerle birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin 23.04.2016 00:00

Kimse bizden teröristlerle birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin

Onur Öymen`in İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu`nun İngiltere Parlamentosunda düzenlediği toplantıda yapılan konuşma..

23 Nisan Ulusal Egemenlilk ve Çocuk Bayramı vesilesiyle İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu tarafından İngiltere Parlamentosunda düzenlenen toplantıda yapılan konuşmalar hakkında Mahir Tan imzasıyla Londra Posta gazetesinde çıkan haberin özeti:

Onur Öymen; ‘Kimse teröristlerle birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin’

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, Onur Öymen- İsmail Pamuk ile 18 Nisan Günü King’s College’de başlattığı etkinliği, 19 Nisan akşamı İngiltere Parlamentosu, Portcullis House binasında yaptığı bir kokteyl ile sürdürdü. 23 Nisan 1920 de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 96. Yıldönümü onuruna, İngiltere Parlamento binasında verilen resepsiyona Enfield İşçi Partisi Millevekili Joan Ryan evsahipliği yaptı. İngilitere İşçi Partisi milletvekilleri Joan Ryan ve Meg Hillier (Hackney) yanında çok sayıda Türk ve İngiliz davetlinin yer aldığı 23 Nisan resepsiyonunda, İTDF yetkilileri,Dr. Onur Öymen ve İngiltere Parlamento temsilcileri birer konuşma yaptılar. İTDF, İADD, CHP Birleşik Krallık Birliği ve kitle örgütlerinden davetlilerin yer aldığı 23 Nisan Resepsiyonunda Udi Baha Yetkin ve Hoşseda Müzik gurubu izleyicilere klasik Türk müziğinden derlenen kısa bir dinleti sundu.

Onur Öymen’den unutulmayacak bir konuşma

İTDF, 23 Nisan resepsiyonu yönetici Dr. Ali Tekin Atalar’ın açış konuşması ile başladı. İTDF Başkanı Jale Özeyaptığı konuşmada; 23 Nisan 1920 de ,TBMM nin kuruluşu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uluslar arasında onurlu yerini aldığını belirtti. Türkiye içinden ve dışından girişilen tüm karşı devrimci çabalara rağmen Mustafa Kemal Atatürk tarafından sağlam bir şekilde atılan temelleri sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını korumaya devam ettiğini söyleyen Jale Özer; ‘Türkiye’nin çağdaş,bağımsız ve üniter bir devlet olarak Dünya’nın özgür ulusları içindeki yeri 23 Nisan ile başlayan devrimler sürecinde temellendirmiştir’ dedi.

23 Nisan Resepsiyonuna ev sahipliği yapan İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan yaptığı konuşmada; Türkiye’nin çağdaş ve demokratik ülke olarak varlığını vurgulamak yanında, son dönemde görülen anti-demokratik ve baskıcı gelişmelere dikkat çekti. Joan Ryan, özellikle vurgu yaptığı ‘ bazı il ve ilçelerde halkın kuşatma altında tutulduğu ve insan haklarının çiğnendiği,devlet güçleriyle barışın sağlanması’ gibi Türkiye’de bazı kesimlerde yaygın bir biçimde görülen bir söylem ile bir resepsiyon konuşması için dikkat çekici bir üslüp kullandı. Ryan’dan sonra,Hackney Milletvekili Meg Hillier de benzer bir konuşma yaptı. İngiliz İşçi Partisi Milletvekillerinin muhtemelen seçim bölgelerinde yaşayan ‘Türkiye kökenli’ nüfus yapısının etkisiyle ürettikleri konuşmalardan sonra deneyimli diplomat ve politikacı Onur Öymen konuştu.

‘Kimse bizden Teröristlerle birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin’

Konuşmasına, ‘Türkiye için kaygılanmayın.. Türkiye’nin temelleri sağlam bir şekilde atılmıştır’ diyerek başlayan Öymen, Parlamento binasında konuştuğu İngiltere’yi eleştirdi. ‘Londra’daki kitapçılarda ve tüm Avrupa’da Ermeni konusunda tarih Türkiye aleyhinde kitaplarla tanıtılıyor. İngiltere’de Türkiye’de geçmişte yaşanan olayları objektif bir biçimde yansıtan hiç bir kitap görmedim. 1915 Olayları hakkındaki tek yanlı yayınları, ‘savaş propagandası’ olarak kabul etsek bile, bugün de aynı politikanın devam ettiğini görüyoruz’ diyen Onur Öymen, yaşadığımız dönemde de Türkiye’nin karşılaştığı güçlükleri aşacak devlet deneyimi ve güce sahip olduğunu kaydetti. Türkiye’nin farklı kaynaklardan gelen Terör tehlikesi karşısında bulunduğunu söyleyen Onur Öymen; önemli olanın tüm terörist hareketlere aynı biçimde karşı olmak olduğunu vurguladı.‘Teröristler ile Anayasa tartışması yapmayız. Kimse bizden teröristler ile birlikte Anayasa yapmamızı beklemesin’ diyerek Türkiye’de son dönemde başlatılan Anayasa tartışmaları konusunda net bir tutum ortaya koyan Onur Öymen, İngiliz milletvekilllerine hitaben; ‘Türkiye üzerinde etkinizi bu yönde yürütmeniz gerekir’ dedi.Aynı konuşma hakkında Avrupa Gazetesinin konuşmadan aktardıkları :

Eski NATO Büyükelçisi ve CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Dr. Onur Öymen konuşmasına Atatürk referansıyla başladı:

“Her demokratik ülkede farklı fikirler olabilir ama bir de ülkenin temel çıkarları var. Türkiye’nin çimentosu Atatürk’tür. Farklı fikirlere sahip olan arkadaşlarımızın temel konularda Atatürk’ün izinden ayrılmamaları lazım. Türkiye Atatürk’ten uzaklaştığı ölçüde kaybeder, Atatürk’e sahip çıktığı ölçüde kazanır. Başka rehber aramamak lazım. Bu bakımdan Atatürk’ün düşüncelerini savunan bütün kuruluşları, Atatürkçü Düşünce Derneği’ni, Federasyon’u, aynı çizgideki bütün derneklerimizi kutluyorum. Sadece İngiltere’de değil, başka ülkelerdekileri de. Onlar topluma öncülük yapacak insanlardır ve devletin de bütün gücüyle bunların arkasında durması lazımdır.”

Öymen, konuşmasının devamında İngiltere’den beklentileri dile getirdi:

Bizim İngiltere’den şu aşamada üç önemli beklentimiz var:

Birincisi şu: 1. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye ile İngiltere karşı kamplardaydı. O dönemde İngiliz Propaganda Bakanlığı, düşmanları olan Almanya ve Türkiye aleyhine çok yogun faaliyetler yürütüyordu ve bu amaçla biri Almanya biri de Türkiye aleyhine iki Mavi Kitap İngiliz Parlamentosu desteğiyle yayınlandı. Savaştan sonra Almanya’yla ilgili kitap hakkında ‘Bu kitaba inanmayın; savaş dönemi propagandası ürünüdür, içindekilerin gerçekle alakası yoktur’ dediler. Fakat Türkiye’yle ilgili olarak yazılan kitap hakkında bir şey yapmadılar. Biz Meclis olarak Avam ve Lordlar Kamarası’na mektup yazdık ve aynı şeyi Türkiye için de yapmalarını talep ettik. Çünkü Ermeniler bugün de o kitabı kendi propagandaları için kullanıyorlar. Cevap geldi: ‘Talebinizi kaydettik.’ Dost bir ülkeden cevap olarak daha fazlasını beklerdik…

İkinci beklentimiz terörle mücadele. Terörle mücadelede ayrımcılık olmaz. Senin terörün benim terörüm olmaz. Bütün teröre karşı hep birlikte kararlı şekilde mücadele etmemiz lazım. Bizi teröristlerle masaya oturmaya ve anayasayı değiştirmeye zorlamayın. Bunu hiçbir ülkeye yapmadınız, Türkiye’ye de yapmayın.

Üçüncüsü de; AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşması… Bizim AB ile Gümrük Birliği’miz var. Türkiye’yle benzeri bir anlaşma imzalanmazsa Türkiye bundan çok büyük zarara uğrayacak. Amerikan malları, AB üzerinden Türkiye’ye gümrüksüz gelecek ve milyarlarca dolar zararımız olacak. Buna fırsat vermemenizi bekliyoruz..

Ayrıca hiç merak etmeyin, insan hakları ve özgürlükler konusunda biz Türkler yabancılardan daha hassasız. Türkiye bizim ülkemiz. Başkaları eleştirse de eleştirmese de biz bunun için mücadele ederiz. Sizden istediğimiz şudur; Türkiye’de insan haklarına zarar verecek işler yapmayın. Örneğin Avrupa Parlamentosu başlangıçta Ergenekon davasıyla ilgili karar aldı. Bugün Türkiye’de hükümetin bile komplo olduğunu kabul ettiği Ergenekon davası için ‘Bu devletin içine sızmış bir çetedir, devlet cezalandırsın’ dedi. Böyle şeyler yapmayın. Bu insan hakları mücadelemize yardımcı olmaz zarar verir.

Avrupa Gazetesinin yayınladığı bu sözlerden sonra,
“İşte bütün bu konularda İngiltere’den ve İngiliz Parlamentosundan daha büyük bir destek bekliyoruz. Karşılıklı dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi her iki ülkeye de yarar sağlayacaktır.” dedim.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com