Meclis Başkanı seçiminin düşündürdükleri | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Meclis Başkanı seçiminin düşündürdükleri 04.07.2015 11:18

Meclis Başkanı seçiminin düşündürdükleri

7 Haziran seçimlerinde halkımız bir yandan AKP`siz bir Hükümetin kurulmasına, bir yandan da AKP`li olmayan bir Meclis Başkanının seçilmesine olanak sağlamıştı. Bugün yapılan Meclis Başkanlığı seçiminde muhalefet bu fırsatı değerlendirememiş Meclis üye toplam sayısının yarısından daha az milletvekiline sahip olan AKP`nin gösterdiği adayı sadece kendi oylarıyla seçimesine olanak sağlamıştır.

Anayasamıza göre ilk üç turda bir adayın seçilmesi için yeterli oy sağlanamamışsa  4. turda en çok oy alan iki aday arasından seçim yapılması gerekiyordu. Bugünkü seçimde 4. tura bir iktidar partisi ile bir muhalefet partisi adayı kalmıştı. CHP, MHP ve HDP milletvekillerinin oyları ana muhalefet partisi adayı Sayın Deniz Baykal`ın Meclis Başkanlığına seçilmesine yetecekti. MHP ve HDP Baykal`ın şahsına karşı hiçbir eleştiride bulunmamışlar ve bu görevi adil ve tarafsız biçimde yerine getireceğine dair hiçbir kuşku dile getirmemişlerdir. Buna rağmen MHP Milletvekilleri Sayın Baykal`a oy vermemişler, HDP`lilerin de sadece bir kısmı oy vermiştir. Bu durum AKP`nin kendi adayını kolayca Meclis Başkanı seçtirmesine olanak vermiştir.

Bu sonuç, AKP ile MHP`nin muhtemel bir koalisyonun zeminini önceden hazırladıklarına inananların sayısını arttırmıştır. Her halde muhalefet partileri arasında bir güven bunalımının doğduğunu söylemek mümkündür.
MHP`nin Baykal`a oy verilmemesini savunmak için dile getirdiği gerekçeler ikna edici olmamıştır. HDP`ye yönelik eleştirileri makul bulanlar çoktur. Bu partinin terörle bağlarını tümüyle kesmeden çağdaş demokrasilerdeki siyasi partilerin işlevini yerine getirebileceğine inanmak güçtür. Bununla beraber bir dönem Meclis`te bu partiyle, Anayasa değişikliği gibi konularda dahi birlikte çalışmakta sakınca görmeyenlerin şimdi bir meşruiyet tartışması başlatmaları, hele hele onların oy verdiğine biz oy vermeyiz yolunda bir yaklaşım sergilemeleri şaşırtıcı olmuştur.

Bugünkü oylama 3 muhalefet partisinin bundan sonra da önemli konularda birlikte hareket etmeleri olanağının zayıf olduğunu göstermiştir. AKP`nin bu durumdan yararlanacağı kuşkusuzdur. Örneğin koalisyon görüşmeleri sırasında tarafların, yolsuzluklar gibi bazı konuların Meclis`te çözülebileceği konusunda mutabakata varmaları ihtimali şimdi daha da azalmıştır. Bu durumda AKP ile koalisyon yapmayı arzu eden CHP`liler varsa, onlar şimdi bir kere daha düşünmek zorunda kalacaklardır. Bu noktadan sonra, bugün Meclis`ten yaşananları yok farzederek koalisyon çalışmalarını yürütmek kolay olmayacaktır.
Muhtemel bir AKP-MHP koalisyonu bugünkü iktidar partisinin elini rahatlatacak ancak halkın seçimlerde verdiği AKP`siz koalisyon beklentisi mesajını boşa çıkartacaktır.

Bugün ortaya çıkan tablo bence Meclisin uzun vadeli ve istikrarlı bir çalışma yapabileceği yolundaki umutları azaltmış ve erken seçim olasılığını güçlendirmiştir. Şimdi artık "Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için koalisyona ister istemez razı olduk" gibi söylemler inandırıcı olmayacaktır. Küçük hesaplar uğruna halkı yanıltmaya çalışacak olanların başarı şansı yoktur. Dimyat`a pirince gidenler evdeki bulgurdan da olabilirler.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com