Merkel`in Türkiye ziyareti üzerine değerlendirme. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Merkel`in Türkiye ziyareti üzerine değerlendirme. 20.10.2015 17:02

Merkel`in Türkiye ziyareti üzerine değerlendirme.

Onur Öymen Merkel`in Türkiye`yi ziyaretini değerlendirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel`in Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak bugün Yeniçağ gazetesinde yayınlanan ve biraz önce de Halk TV`de paylaştığım görüşler özetle şöyle:

Türkiye`nin Başkenti Ankara`dır. Angela Merkel de İstanbul`a değil, Ankara`ya gelerek Türk devletinin temsilcileriyle görüşmelerini orada yapmalıydı.

Önemli konular birkaç gün sonra seçime gidecek geçici hükümetle değil, seçimlerden sonra oluşturulacak ve Meclisten güvenoyu almış hükümetle yapılmalıydı.

Görüşmelerde Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alındığı anlaşılıyor. Almanya, özellikle Hristiyan Demokrat partinin iktidarda olduğu dönemlerde Türkiye`nin AB üyeliğine yeterli desteği vermemiş, Türkiye`ye tam üyelik yerine özel statü verilmesini önermiştir.

Almanya, AB ülkeleri hariç 54 ülkenin vatandaşlarına vizesiz giriş hakkı tanımıştır. Bu ülkeler arasında, İzlanda, Noorveç, İsviçre, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Moldava gibi AB üyesi olmayan Avrupa ülkleri de vardır ama Türkiye yoktur. Türkiye`nin bu konudaki talebi "geri dönüş anlaşması" gibi bazı koşullara bağlanmış ama bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilmemiştir. Merkel`in İstanbul`da basına yaptığı açıklamalar da açık ve yeterli bir taahhüdü içermemektedir.

Merkel`in ziyaretinin esas amacının Suriyeli mültecileri Türkiye`de tutmak için AB`nin ülkemize parasal destek sağlama vaadinde bulunmak ve bunu Türkiye`ye kabul ettirmeye çalışmak olduğu anlaşılmaktadır.
Yani para karşılığında Avrupa`nın sığınmacılar konusunda izlediği politikaları Türkiye`ye benimsetmeye çalışıyorlar. Buna ‘check book"’ diplomasisi derler. Göçmenlerin biz fazla yük olmaması için parayla sizi tatmin edelim demek istiyorlar. Bu Türkiye açısından gurur verici bir tablo değildir.

Verilecek cevap şu olmalıydı: "Biz sizin paranızın peşinde değiliz. Önemli olan bu yükü paylaşmaktır. Bize eğer katkıda bulunmak istiyorsanız, üzerimizdeki bu yükün yarısını Avrupa ülkeleri arasında paylaşsınlar. Avrupa en az 1 milyon mülteciyi alamayacak durumda mıdır? Kaldı ki Suriye meselesi ortak bir politika ile çözülürse mülteciler evlerine dönerler ve bu mesele büyük ölçüde halledilir.

Öte yandan Merkel’in, `Kürtlerle barışın` sözlerini yadırgamamak kabil değildir.
Biz Kürtlerle kavgalı değiliz ki barışalım. PKK teröristleri 40 bin kişiyi öldürdü. Böyle bir terör örgütünü Kürtlerin meşru temsilcisi gibi saymak mümkün değildir. Bir şey söyleyecekseniz terör örgütü PKK’ya silahları kayıtsız şartsız bırakın çağrısında bulunacaksınız. Avrupa’daki genel yaklaşım Türkiye`nin PKK’nın terör eylemlerini Türkiye`nin siyasi taviz vererek durdurması yönündedir. Bu kabul edilemez. Silah zoruyla siyasi çözüm dayatmak isteyen bir terör örgütüyle müzakere edilmez, mnücadele edilir. Merkel`e görüşmeler sırasında bütün bunların söylenmiş midir? Söylenmemişse büyük bir fırsat kaçırılmıştır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com