MÜLTECİ SORUNU VE AVRUPA | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MÜLTECİ SORUNU VE AVRUPA 15.09.2015 00:00

MÜLTECİ SORUNU VE AVRUPA

Ege`deki son deniz faciasında 34 sığınmacı daha hayatını kaybetti. Ne yazık ki, AB Komisyonu Başkanı Junkers`in ve diğer AB yetkililerinin demeçleri Türkiye`den AB ülkelerine geçmek için çalışan sığınmacılar için umut kapısı olamadı. Junkers`in önerisine göre AB toplam olarak 120.000 mülteci alacak ve bunlar halen Yunanistan`da, İtalya`da ve Macaristan`da bulunan mülteciler arasındsn seçilecek. Yani halen Türkiye`de bulunan sığınmacılar bu proje kapsamına alınmayacak. Başkalarına yerli yersiz insanlık dersi vermeye çalışanların düştükleri bu durum hazindir.

Bu durum önümüzdeki günlerde ve haftalarda yeni insani dramların yaşanacağının habercisidir. Özetle Ege`de yaşanan dramı en çarpıcı biçimde yansıtan bir fotoğraftan etkilenen ve insani duyguları ön plana çıkartan demeçler veren Avrupalı liderler buna benzer başka dramların yaşanmasını önleyecek bir çözüm üretemiyorlar. Bunun sonuçlarından biri, aralarında çocuklar da bulunan 34 kişinin ölümüne yol açan dünkü faciadır.

Bazı ülkeler mültecilerin gelişini engellemek için sınırlarını kapattı. Başta Almanya olmak üzere, bazı ülkeler Schengen anlaşmasını askıya alarak bu anlaşmaya taraf olan ülkeler arasındaki serbest dolaşımı engellemeye çalışıyorlar. Yıllardan beri ilk defa sınırlarda pasaport kontrolu başlatlıyor. Bazı AB üyeleri bu kadar mütevazı bir projeye bile karşı çıkıyorlar.Bunlar arasında mültecilerin Avrupa`ya gelişinin Hıristiyanlık değerlerinin zarar verebileceği yolunda kaygılar dile getirenler bile var.

Junkers`in öngördüğü sayı halen Türkiye`de bulunan sığınmacıların toplam sayısının yaklaşık 20`de biri. Bunların Türkiye`ye maliyeti yaklaşık 6 milyar doları buldu. Türkiye`den çok daha geniş olanakları ve mali kaynakları olan ülkelerin bu kadar sınırlı bir projeyi bile kabul etmekte zorlanmaları ve mülteci akımını engellemek için AB`nin temel taşlarından biri olan serbest dolaşım ilkesini askıya almaya çalışmaları çok düşündürücüdür.

Soruna köklü bir çare ancak Suriye`de yaşanan çatışmaları önleyecek bir çözümün bulunmasıyla mümkün olabilir. Bunun çaresi Suriye hükümetini silah zoruyla devirmeye çalışan ve bunda da yıllardan beri başarısızlığa uğrfayan bazı silahlı örgütleri desteklemek değildir. Soruna siyasi bir çözüm bulunmasını amaçlayan girişimler yoğunlaştırılmalı ve desteklenmelidir. Esad`ı silah zoruyla devirme projesi, evlerinden, yurtlarından ayrılarak Avrupa ülkelerine iltica etmek için ölümü göze alanların dramını göz ardı etmemize yol açmamalıdır.

Demokrasiyle yönetilen ülkeler ciddi bir sınavla karşı karşıyadır ve Türkye de bu alanda siyasi sorumluluk üstlenmesi gereken ülkelerden biridir.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com