Onur Öymen, Erdoğan - Trump görüşmesini değerlendirdi. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Onur Öymen, Erdoğan - Trump görüşmesini değerlendirdi. 17.05.2017 21:00

Onur Öymen, Erdoğan - Trump görüşmesini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump arasında dün gerçekleştirilen görüşme maalesef Türkiye’nin beklentilerinin çok gerisinde kalmıştır.


Amerika’nın, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü PYD’yi silahlandırma ve bu örgütle Rakka Operasyonu yapma kararında geri dönüş yapmayacağı anlaşılmıştır.

Başkan Trump, konuşmasında Türk askerinin Kore’de sergilediği kahramanlıktan bahsederken 70’ten fazla askerimizin şehit olmasına yol açmakla birlikte IŞİD’i bölgeden temizlenmesini sağlayan El Bab Operasyonundan hiç söz etmemesi, evvelce Amerikalıların dile getirdiği PYD’nin Menbiç’ten çekileceği ve Fırat’ın batısına geçmeyeceği yolundaki vaatlerini hatırlamaz görünmesi dikkat çekici olmuştur.

Trump’ın IŞİD ve PKK ile mücadeleden söz edip PYD-PKK ilişkilerine hiç değinmemesi de anlaşılması güç bir tavırdır. Zira, Amerika’nın Şam eski Büyükelçisi Robert Ford’un daha geçen hafta yazdığı gibi, aynı terörist eylemciler PKK ve PYD arasında rotasyon yapmaktadırlar. Bunların içinden PKK’lıları ayırıp onlarla mücadele etmenin, PYD’ye verilen silahların PKK’nın eline geçmesini önlemenin mümkün olamayacağı açıktır.

Türkiye’ye bazı silahların ve cephanenin verilmesi gibi konuların ön plana çıkarılması ve bir başarı gibi gösterilmesi PYD konusunda Türkiye’nin güvenliğini zedeleyecek gelişmelerin göz ardı edilmesine yol açmamalıdır.

Aynı şekilde, Türkiye’nin şimdi ilişkilerini normalleştirmeye çalıştığı Rusya’nın PYD’yi destekleyen tavrı ile Amerika ile aynı çizgide bulunması da dikkatten kaçırılmamalıdır.

Cumhurbaşkanının konuşmasında önemle vurguladığı Gülen’in iadesi konusuna da Başkan Trump’ın hiç atıfta bulunmaması, bu alandaki beklentimizin gerçekleşme şansının çok düşük olduğunu göstermektedir. Üstelik, tam ziyaret günü Gülen’in Türkiye’yi suçlayıcı bir makalesinin Washington Post’da yayınlanması da uluslararası nezaket kurallarına uygun düşmemiştir.

Amerika’nın Ankara eski Büyükelçisi Ross Wilson’ın bugünkü Aydınlık’ta yayınlanan mülakatında Türk ve Amerikan askerleri arasında 1 Mart tezkeresinin reddine kadar giden derin çelişkiden söz etmesi de manidardır. Amerikalıların hala TBMM’nin uluslararası hukuka uygun olarak aldığı ve ulusal çıkarlarımıza hizmet eden kararından rahatsızlık duymaya devam ettiği ve bunun bir anlamda acısını çıkartmaya çalıştığı görülmektedir.

Bütün bu gelişmelerin ışığında, Türkiye’nin, başkalarının insafına ve desteğine bel bağlamayan, ulusal çıkarlara dayalı, yabancı ülkelerle ilişkileri düzenlerken öncelikle bu çıkarlarımızı gözeten, Atatürk’ün tam bağımsızlık ilkesine dayalı bir politika izlemesi bence en doğru yol olacaktır.


WASHINGTON POST: DAEŞ VE PKK İLE MÜCADELEDE DESTEK
YAZARIN DİĞER YAZILARI

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com