Onur Öymen`den Avrupa`ya Ergenekon kararı hatırlatması | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Onur Öymen`den Avrupa`ya Ergenekon kararı hatırlatması 23.04.2016 00:00

Onur Öymen`den Avrupa`ya Ergenekon kararı hatırlatması

Ergenekon davasıyla ilgili olarak önce Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlallerine ilişkin karar, şimdi de Yargıtayın aldığı esastan ve usülden bozma kararı bu davanın yürütülmesinde yapılan yanlışları ve yaşanan insanlık dramlarının nedenlerini ortaya çıkarttı.

Ne yazık ki, yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da yapılan haksızlıklara peşin hükümlerle destek verenler çıktı.

İnsan Hakları konusunda sık sık Türkiye`yi eleştiren Avrupa Parlamentosu Ergenekon davasında kanıtlanmamış iddiaları destekleyen bir tavır içine girdi ve çeşitli belgelerinde Ergenekon`un devletin içine sızmış bir çete olduğu yolunda iddialara yer verdi. 
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Türkiye`yle ilgili olarak 2008 yılının Mart ayında hazırladığı 29 sayfalık raporun bir bölümünde Ergenekon soruşturmasının devlet adına işlendiği söylenen cinayetlerin çözümünde çok önemli rol oynayacağını ileri sürdü.

Türkiye-Avrupa Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonun 27 Kasım 2008 tarihinde Ankara`da yapılan toplantısında AP Türkiye Raportörü Jost Lagendik ile aramızda Ergenekon Davası hakkında geçen konuşma basına şöyle yansımıştı:

"Toplantıda konuşan CHP milletvekili Onur Öymen, Lagendijk’a, “Ergenekon davası gündeme geldiğinde siz iddianameyi görmeden açıklama yaptınız. Davanın Türk demokrasisi için çok büyük adım olacağını söylediniz. İddianameyi görmeden nasıl açıklama yaparsınız. Lütfen taraf tutmayın” diye çıkıştı. Bunun üzerine Lagendijk, Öymen’e, “Sizin kendi Genel Başkanınız da iddianameyi görmeden açıklama yaptı ve davanın avukatı olduğunu söyledi” yanıtını verdi.
Lagendijk’ın bu yanıtı üzerine tekrar söz alan Öymen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın neden Ergenekon davasının avukatı olduğunu söylediğini şöyle açıkladı: “Sayın Başbakan Erdoğan da bu davanın savcısı olduğunu söylemişti. Sayın Genel Başkanımız da Erdoğan’a tepki olarak böyle konuştu. Kimse kendini savcı yerine koyamaz. Lütfen taraf tutmayın. Çünkü yarın utanabilirsiniz.” (Radikal 28 Kasım 2008))

Şimdi yüksek mahkemelerin kararlarından sonra Avrupa`da o zamanki tutumları nedeniyle utananlar ve özür dileyenler çıkacak mıdır?

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com