Patriot`lar niçin çekiliyor? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Patriot`lar niçin çekiliyor? 19.08.2015 21:06

Patriot`lar niçin çekiliyor?

Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya muhtemel bir Suriye saldırısına karşı 2012 yılının sonundan beri Kahramanmaraş ve Gaziantep`te  konuşlandırdıkları Patriot yerden havaya füze savunma füzelerini ve bu füzeleri kullanmakla görevlendirdikleri askerleri geri çekmeyi kararlaştırdılar. Bu geri çekmeye  gerekçe olarak gösterilen Suriye`nin tehdidinin azaldığı, bu nedenle bu füzelere artık ihtiyaç kalmadığı iddiası pek inandırıcı görünmüyor. Alman basının yazdığı gibi, esas sebep Türkiye`deki terör saldırılarının artması nedeniyle bu ülkelerin askerlerinin tehlikeye maruz kalmasından duydukları endişe olabilir. Nitekim Almanya`da yapılan bir kamuoyu araştırması Almanların %48`inin bu nedenle askerlerin geri çekilmesini istediğini gösteriyor. Eğer füzelerin ve askerlerin geri çekilmesi kararı böyle bir nedene dayanıyorsa, bu ittifakın karşılıklı güven ve dayanışma ilkesine ciddi zarar verir, zira müttefiklerin desteği tehlikenin olmadığı zamanlarda değil, olduğu zamanlarda gereklidir.

 

Eğer mesele Suriye tehdidinin değerlendirilmesinden kaynaklanıyorsa bu değerlendirmeyi füzeleri gönderen ülkelerin tek başlarına değil, Türkiye`yle birlikte yapmaları gerekirdi.

 

Türkiye buna benzer bir tecrübeyi 1962 yılındaki Küba Krizi sırasında yaşamıştı. Krizi çözmek için Sovyetler Birliğiyle gizli görüşmeler yapan Amerika, bu konuda varılan uzlaşmanın bir parçası olarak Türkiye`deki Jupiter füzelerini, Türk hükümetinin onayını almadan hatta ona  haber bile vermeden geri çekme kararı almıştı.

 

Kaygı verici olan ülkemizin güvenliğine ilişkin kararların yabancılar tarafından, bizim onayımıza bile sunulmadan alınmış olmasıdır. Ne yazık ki, Türkiye`nin elinde Patriot füzeleri veya onun görevini yapabilecek başka füzler yoktur. Amerika`dan başka Almanya, Hollanda, İspanya, Yunanistan, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin sahip oldukları bu füzelere,  NATO`nun ikinci en büyük ordusuna sahip bulunan ve bölgesinin en güçlü ülkesi olan Türkiye`nin henüz sahip olamaması büyük bir eksikliktir.

 

Bu gelişmelerden çıkarılması gereken sonuç, bir ülkenin ulusal güvenliğini ilgilendiren konularda herşeyden önce kendi gücüne güvenmesi ve başka ülkelerin alacakları kararlardan medet ummamasıdır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com