Rus büyükelçisine saldırı ne anlama geliyor? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Rus büyükelçisine saldırı ne anlama geliyor? 21.12.2016 19:00

Rus büyükelçisine saldırı ne anlama geliyor?

Onur öymen`in Ankara’daki Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un bir terör saldırısına kurban gitmesiyle ilgili olarak BBC radyosuna ve Sky News televizyonuna verdiği mülakatlarda yaptığı açılamalar (özet)


- Bu vahim saldırı nedeniyle büyükelçinin eşine, yakınlarına ve Rus halkına içten taziyelerimizi sunuyoruz. Rus halkının duyduğu acıyı, kimse kırktan fazla diplomatını Ermeni terörüne kurban vermiş olan Türk milletinden daha iyi anlayamaz. 

-

 Saldırının amacının Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmak ve Suriye konusunda yürüttükleri ortak çabaları engellemek olduğu konusunda her iki ülke görüş birliği içindedir. Türkiye ve Rusya bu gibi tertiplerin etkisi altında kalmayacaklarını göstermişlerdir. 

- Saldırının Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarının yapacakları toplantıdan bir gün önce düzenlenmesini bir tesadüf saymak zordur. Bu provokasyona rağmen toplantı yapılmış ve Suriye konusunda varacakları mutabakatın her üç ülke tarafından garanti edilmesi ve önceliğin rejim değişikliğine değil, terörle mücadeleye verilmesi gibi konularda görüş birliği sağlanmıştır. 

- Bu konuda, bizce önemli olan bölgede terörle mücadelenin seçici bir yaklaşımla yürütülmemesi ve sadece bazı terör örgütlerinin hedef alınarak, diğerlerine göz yumulmaması ve hiçbirinin himaye edilmemesidir. Bu özellikle, Türkiye’nin, 40 bin kişinin ölümünden sorumlu PKK örgütüyle mücadelesi açısından önemlidir. 

 - Saldırganın tek başına mı hareket ettiği veya bir örgütün yönlendirmesiyle mi bu eylemi gerçekleştirdiği konusu savcılarca araştırılmaktadır. Soruşturma sürecinde Türk ve Rus yetkililerin birlikte çalışmaları kararlaştırılmıştır. 

- Türk kamuoyunda teröristin tek başına hareket etmiş olabileceğini düşüneneler çok değildir. Her ne kadar saldırganın evinde bazı örgütlerin yayınlarının bulunması bazı medya kuruluşlarınca bir işaret gibi yorumlanmış olsa da adli tahkikat sonuçlanmadan bu konuda kesin bir yargıya varmak doğru değildir.

- Rusya’nın Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırmaya çalışmak gibi bir niyeti olduğunu zannetmiyorum. Esasen bu doğrultudaki bir girişimin hiçbir başarı şansı yoktur. Benim NATO’daki Daimi Temsilcilik dönemimde NATO ile Rusya arasında yakın ilişkiler, işbirliği ve ortak komiteler vardı. Daha sonra, Ukrayna’daki gelişmelerin de etkisiyle ilişkilerde bir soğuma ve uzaklaşma oldu. Ben Rusya’nın kurulabilecek bir diyalog yoluyla bu soğumaya neden olan konulardaki tutumunu gözden geçirebileceğini ve yeniden bir uzlaşma ve işbirliği dönemine girilebileceğini ümit etmek istiyorum. 

- AB ile ilişkilerimizde ise ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Üyelik sürecimizi geciktirmek için bazen Kıbrıs, bazen Ermeni meselesi, bazen de Kürt sorunu karşımıza çıkarılıyor. Bence, belki de en önemli mesele Türkiye’nin rekabet gücünün bazı AB ülkelerini kaygılandırmasıdır. Türkiye tam üye olmadan AB’yle gümrük birliğine giren ilk ve tek ülkedir. Buna karşılık, aday ülkeler arasında bekleme odasında en uzun süre tutulan ülke de Türkiye’dir. Kaldı ki gümrük birliği de sadece AB’nin rekabet gücünün yüksek olduğu sanayi ürünleri alanında uygulanmakta, Türkiye’nin rekabet gücünün yüksek olduğu tarımda ve hizmetler sektöründe uygulanmamaktadır. 

- Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde güçlüklerle karşılaşıyor, üçüncü ülkelerle AB’nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının dışında bırakılıyoruz. Siyasi alanda da AB’nin sık sık çifte standart uygulamasından rahatsızlık duyuyor, haksızlıklarla ve engelleme girişimlerle karşılaşıyoruz. Bütün bunlara rağmen, Türkiye Avrupa’nın değerler sistemine bağlı kalmaya devam etmektedir.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com