Seçim sonuçlarıyla ilgili sorular ve sorumluluk sahiplerinin yapması gereken | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Seçim sonuçlarıyla ilgili sorular ve sorumluluk sahiplerinin yapması gereken 15.07.2018 00:00

Seçim sonuçlarıyla ilgili sorular ve sorumluluk sahiplerinin yapması gereken

Sorumluluk makamında olanlar hesap vermesi ve koltuğa yapışmaması gerekir.

Değerli milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin bugün Sözcü gazetesinde yayınlanan demeci 24 Haziran seçimleriyle ilgili olarak yüreklere su serpmemiş, tam tersine kuşkuları ve kaygıları arttırmıştır.

Seçimlerden 3 gün önce Sayın Kılıçdaroğlu 30.000 sandıkta sorun olduğunu açıklamıştı. Çelebi’nin gözlemleri ve açıklaması kendisinin başarılı çalışmalarına rağmen seçim günü bazı yerlerde ciddi sorunların yaşandığını gösteriyor. Ülke çapında yaşanan bu sorunların ölçüsü nedir? Seçim sonuçlarını etkileyebilecek boyutta olmuş mudur? Özellikle seçimlerin ikinci tura bırakılmasına yol açacak ölçüde olmuş mudur? Bu soruların cevapları CHP’nin Sayın Çelebi’nin sivil toplum örgütleriyle birlikte örgütlediği “Adil Seçim Platformu’nun” sağlayacağı ve CHP Genel merkezinin kurduğu “mobil uygulama” aracılığıyla Partiye ulaştıracağı seçim sonuçlarıyla öğrenilecekti.

Şimdi Çelebi’nin açıklamalından bu “mobil uygulama” sisteminin seçim gecesi çöktüğü ve partiye bilgi ulaştırılamadığı anlaşılmaktadır. Bu çok ciddi bir durumdur. Bu sistem niçin çökmüştür? Önceden denenmemiş midir? Yedeği yok muydu? Başka ülkelerde iddia edildiği gibi çökmenin sebebi iç veya dış hackerler olabilir mi?

Önemli bir soru da şudur? Parti’nin sistemi çöktüğüne göre Sayın Muharrem İnce seçim sonuçlarıyla ilgili bilgilerini nereden almıştır? Hangi kaynaktan sağladığı bilgilere dayanarak seçimlerin kaybedildiğini bir gazeteci arkadaşına bildirmiştir? Buna karşılık Parti sözcüleri seçimlerin ikinci tura kaldığı yolundaki açıklamalarına esas teşkil eden bilgileri nereden almışlardır?

Mobil sistemin çökmesi, daha sonra bütün sandıklardan ıslak imzalı sandık sonuçlarının Partiye ulaşmasını engelleyecek bir unsur değildir. Bugüne kadar kaç ıslak imzalı sandık sonucu partiye ulaşmıştır ve bu sonuçlar YSK’nın sonuçlarından farklı mıdır? Sonucu Partiye ulaşmayan sandıklarda kaç oy bulunuyordu? Bu oyların dökümü nedir?

Sandık sonuçlarıyla ilgili sorular 2017 anayasa referandumu konusunda da geçerlidir. Bütün bu soruların cevabı alınmadan ayrıntılı bir değerlendirmenin yapılması zordur. Gene de şimdiden belli olan şudur: 24 Haziran seçimlerinde bütün muhalif Cumhurbaşkanı adaylarının aldıkları oyların toplamı 2017 anayasa referandumunda alındığı açıklanan “hayır” oylarının altında kalmıştır. Bu durumu bir başarı olarak nitelendirmek mümkün değildir.

Bütün bu gelişmelerin sonucunda Atatürk’ün temellerini attığı Meclisin üstünlüğüne dayalı demokratik rejimin yerine Başkanlık rejimi gelmiştir. Bu durumun sorumluluğunu halka yüklemeye çalışmak büyük bir haksızlık olur.

Şimdi yeni bir başlangıç yapmanın yolu, Sayın Mehmet Ali Çelebi’nin dediği gibi sorumluluk makamında olanların hesap vermesi ve koltuğa yapışmamasıdır.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com