Şimdi selden kütük kapma zamanı değildir. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Şimdi selden kütük kapma zamanı değildir. 29.06.2016 12:10

Şimdi selden kütük kapma zamanı değildir.

Onur Öymen`in Atatürk havalimanına yapılan terör saldırısı sonrası Halk TV`ye verdiği mülakattan ayrıntılar

Dün akşam yaşanan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz, ölenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ama sadece lanetlemekle terörü önlemek mümkün değildir. Akla dayalı, sonuç verici çözümler üretmeliyiz.

Şunu da açıklıkla söylemek lazım ki, son yıllarda Türkiye’de bir akıl tutulması döneminden geçiyoruz. Normal koşullarda, bertaraf edilebilecek krizler yüzünden milletçe ağır bir bedel ödüyoruz.

Örneğin Rusya ile yaşanan kriz önlenebilir bir krizdi. Rus uçakları Suriye’de uçuş yapmaya başladığı andan itibaren Amerika’nın ve İsrail’in yaptığı gibi, karşılıklı uçuş bilgisi değişimi için bir anlaşma yapabilmiş olsaydık muhtemelen bu uçak krizi yaşanmayacaktı.

Uçak krizi nedeniyle ikili ve bölgesel sorunları Ruslarla üst düzeyde görüşemedik, bazı olumsuz durumları adeta içimize sindirdik. Örneğin basın haberlerine göre Rusya’nın ‘Suriye sınırını geçecek uçaklarınızı düşürürüz’ demesi nedeniyle IŞİD’le mücadele için uçaklarımızı Suriye’nin kuzeyinde uçuramıyoruz. Oysa dün akşamki terör saldırısından sonra belki de caydırıcı bir hava operasyonu yapmamız gerekecekti.

Uçak düşürülmesi olayından sonra ortaya çıkan kriz Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilere büyük zarar verdi. Türk ihracatçıları ve turizmcileri ve Rusya’da çalışlan işçilerimiz ağır bir bedel ödedi. Şimdi ilişkilerin normalleştirilip düzeltilmesi sağlanabilirse uğranılan zararların kısmen giderilmesi mümkün olabilir.

İsrail konusu da böyledir. İçinde sivillerin olduğu bir gemiyi Gazze ambargosunu delmek için göndermek akıllıca bir iş değildi. İsrailliler gemiye müdahale edeceklerini açıklamışlardı. En azından bir askeri refakat gemisi göndermek akıl edilemez miydi? O takdirde muhtemelen İsrail askerlerinin vatandaşlarımıza yönelik gayrı insani ve hukuksuz müdahalesi önlenebilecekti.

Ancak İsrail’le ilişkilerimizde mesele sadece Mavi Marmara olayı değil. Örneğin İsrail’in de Kuzey Irak’ta kurulması öngörülen Bağımsız Kürdistan Devletini derhal tanıyacağını söylemesi bizim güvenlik çıkarlarımıza zarar veriyor. İsrail’in IŞİD’ı İran’dan daha az tehlikeli görmesi de çok düşündürücü.

Gerek Rusya’yla gerek İsrail’le ilişkilerimiz düzelme yoluna girerse bütün bu sorunların da ele alınması ve ulusal çıkarlarımız doğrultusunda çözülmesi gerekiyor.

Aynı şekilde, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak da Türkiye bir akıl tutulması döneminden geçiyor. Suriye ile ilişkilerin bu kadar içinden çıkılamaz bir hale getirilmesi ancak aklın gereğini yapmamakla izah edilebilir.

Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman komşu bir ülkenin iktidarına karşı mücadele eden silahlı gruplara destek vermemiştik. Şimdi bunu niçin yapıyoruz? Doğrudan Türkiye’ye bir saldırı olmadıkça böyle politikalar izlemek makul sayılabilir mi? Şimdi Esad’ın devrilmesi önceliğimiz haline geldi. Esad’ı en şiddetli biçimde eleştirebilir, kınayabilirsiniz. Ama onu devirmeyi amaçlayan silahlı gruplara destek vermek doğru bir iş değildir. Tabii biz Suriye’deki silahlı grupları destekleyince, bazılarının da düşmanlığını kazandık. Türkiye’ye bu kadar çok terör saldırısı düzenlenmesinin sebepleri arasında bunlar da var.

Ne yazık ki vazo kırıldı. Bundan sonra, eski duruma dönmek kolay olmayacak. Gene de gerginlikleri yumuşatmak ve sorunları akılcı ve çıkarlarımıza uygun çözümlere kavuşturmak için ortaya çıkan fırsatları değerlendirmeliyiz.

Yapılan bütün yanlışlara ve yaşanan olumsuzluklara rağmen şimdi çözüme yönelik olarak atılmak zorunda kalınan adımları iç politika malzemesi yapmaktan kaçınmalıyız.

İktidarı yapılan hatalarda ısrar etmeye teşvik edici söylemler ülkemizin çıkarlarına hizmet etmez. Unutmamlıyız ki, diplomaside hata yapmaktan daha kötüsü hatada ısrar etmektir. Şimdi selden kütük kapma zamanı değildir.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com