SURİYE KONUSUNDA ANAYASA VE ULUSLARARASI HUKUK UYARISI | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>SURİYE KONUSUNDA ANAYASA VE ULUSLARARASI HUKUK UYARISI 23.06.2015 00:00

SURİYE KONUSUNDA ANAYASA VE ULUSLARARASI HUKUK UYARISI

7 Haziran seçimlerinde halkımız AKP`nin dışarıda kalacağı bir koalisyon kurulması veya HDP`nin dışarıdan destekleyeceği bir CHP-MHP Hükümetinin oluşturulması için fırsat vermişti. Son günlerde yapılan bazı açıklamalar bu olasılıklara kapıyı kapatmışa benziyor. Muhalefet liderleri yüz yüze konuşma yoluna dahi gitmeden, medyalar aracılığıyla AKP`siz bir hükümet seçeneğinin yolunun tıkanması kuşkusuz AKP`nin mutlaka hükümetin içinde olmasını savunan iç ve dış çevreleri sevindirmiştir.

AKP dışında bir koalisyon kurmak için çeşitli öneriler sunan CHP`nin, bu yolun tıkanmasından sonra şimdi AKP`yle koalisyona mümkün, hatta tercih edilebilir bir seçenek gibi bakmaya başladığı izlenimi alınıyor.

Uzun yıllardan beri iktidarın ortağı olamayan bir partinin içinde çeşitli düşünce ve beklentilerle hükümete katılmayı benimseyenlerin bulunması anlaşılabilir. Ancak, Türkiye`yi hükümetsiz bırakmamak gibi gerekçelerle böyle bir seçeneğe yönelmeyi düşünenler varsa onların hatırlamalarında fayda olacak bazı unsurlar şunlardır:

1- AKP`li hükümet oluşturulması kaçınılmazsa böyle bir koalisyonun CHP`siz de oluşturulması mümkündür.

2- AKP`yle bir koalisyonun CHP`ye ne kazandıracağı ve hangi çevreleri sevindireceği, ne kaybettireceği ve CHP`ye gönül veren kesimleri nasıl hüsrana uğratacağı iyi hesap edilmelidir.

3- Iki büyük partinin bir büyük koalisyon kurmalarının dünyada örnekleri vardır. Almanya`da Hıristiyan Demokrat ve Sosyal Demokrat Parti böyle koalisyonlar kurmuşlardır. Ancak unutulmaması gereken husus Atatürk`ün öncülüğünde CHP`nin büyük devrimler yaparak çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu olduğu, AKP`nin ise bu devrimlerin bir çoğunu benimsemeyen ve Osmanlı döneminin özlemini çektiğini sık sık dile getiren bir parti olduğudur. Demokratik ülkelerde, rejime ilişkin olarak aralarında köklü görüş ayrılıkları olan partilerin koalisyon yaptıkların örneği pek yoktur. Türkiye`de bu konuda yaşanan bazı denemeler laik cumhuriyeti güçlendirecek sonuçlar vermemiştir

4- Birçok açıdan güç ve zahmeti olacağının bilinmesine rağmen bir erken seçimin bile AKP-CHP koalisyonundan daha sakıncalı olup olmayacağı da iyi değerlendirilmelidir.

Bütün bu gerçekler ortadayken CHP`yi AKP`yle bir koalisyona razı etmeye çalışanlar tarih karşısında taşıyacakları sorumluluğun bilinciyle hareket etmelidirler.

www.facebook.com/ooymen

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com