TERÖRÜN DIŞ BOYUTU | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>TERÖRÜN DIŞ BOYUTU 11.09.2015 00:00

TERÖRÜN DIŞ BOYUTU

Terörle mücadelede zor günler yaşıyoruz. Acımız büyük.

Mecliste de defalarca açıklamıştık. Terörün Kuzey Irak`taki merkezi tasfiye edilmeden ülke içinde yeterince başarılı olmamız kolay değildir. Ne yazık ki, büyük devletler PKK`nın Kuzey Irak`tan tasfiyesine istekli görünmüyorlar. Nitekim Başkan Bush "Türkiye`nin Kuzey Irak`a girmesi için hiçbir neden göremiyorum" demişti. O dönemin Dışişleri Bakanı Colin Powel da şunları söylemişti: "Türk Hükümetine Irak`a girmemesinin en hayırlı sonuç olacağını açıkça söyledik" . ABD.Dışileri Bakanlığı sözcüsü Boucher daha da açık konuşarak şöyle demişti: "Türkiye`nin tek taraflı her eylemine karşıyız. ABD önderliğindeki koalisyonun denetimi dışına çıkacak her türlü askeri eyleme karşıyız."

Türkiye 2008 yılının başlarında Kuzey Irak`a bir kara operasyonu yaptığında o zamanki ABD Savunma Bakanı Gates "Bu operasyonu derhal durdurun ve askerlerinizi geri çekin" demişti. ABD"nin eski Ankara Büyükelçisi Edelman`ın birkaç gün önce New York Times`ta yayınladığı makalede Türkiye`nin PKK`yla mücadeleyi durdurması ve Amerika`nın Türkiye` üzerinde baskı yapmasını önermesi de bu çerçevede değerlendirilmelidir. Bu gibi söylemler maalesef Türk hükümeti üzerinde caydırıcı olmuş ve teröristleri yüreklendirmiştir.

Türkiye dış baskılarla karşılaşmadığı veya bu baskılara direnebildiği dönemlerde ise çok daha başarılı olmuş, örneğin etkili bir diplomasi uygulayarak tek bir şehit vermeden ve tek bir mermi atmadan Öcalan`ın Suriye`den çıkartılmasını ve Bekaa vadisindeki PKK kamplarının kapatılmasını sağlamıştı. Türk diplomasisinin etkisiyle Barzani ve Talabani PKK`yla silahlı mücadeleye girişmişti. Şimdi Irak hükümetine ve o bölgeye hakim olan Barzani`ye karşı niçin aynı şekilde etkili bir diplomasi uygulayamıyoruz? Defalarca sorduğumuz bu soruya ikna edici bir cevap alamadık.

CHP, "elinden silahı bırakmayan bir terör örgütüyle müzakere edilmez, mücadele edilir" görüşünü ısrarla savunmuştu. O zamanki Genel Başkan Deniz Baykal 12 Ekim 2009 tarihinde Başbakan Erdoğan`a yazdığı mektupta bu konudaki görüş ve uyarılarını en açık biçimde dile getirmiş ve AKP hükümetinin politikalarının Türkiye`yi hangi tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya bırakacağını açıklamıştı. Baykal`ın bu mektubunun metni aşağıdaki linktedir:

http://www.onuroymen.com/arsiv/3073

CHP sözcülerinin terörle mücadele konusunda o tarihlerde dile getirdikleri görüşler Uçurumun Kenarında Dıış Politika başlıklı kitabımda da yer almaktadır.

Bu uyarılarımız dikkate alınabilse ve dış baskılara direnilebileydi muhtemelen bugünkü sıkıntılarla karşılaşmayacaktık.

Şimdi hatadan dönmenin zamanıdır. Iktidar ve muhalefet, konunun dış boyutunu da düşünerek yeni bir değerlendirme ve özeleştiri yapmalıdır. Türkiye, Cumhuriyet tarihinde teröre boyun eymemiş ve terörü bitirmek için terör örgütlerinin talepleri doğrultusunda hareket etmemiştir. Türk halkı bugünkü Hükümet`ten de aynı kararlı tutumu sergilemesini beklemektedir.


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com