CUMHURİYETİ ANLAMAK | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CUMHURİYETİ ANLAMAK 29.10.2017 02:56

CUMHURİYETİ ANLAMAK

Prof. Dr. Levent Seçer

Demokrasinin  sözde değil özde  ve dolaysız yaşanmasının tek güvencesi Cumhuriyettir.  Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda `` Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor `` diyerek okuma yazma seferberliğini başlattığında, Cumhuriyetin cehalete karşı tek güvence olduğunu ifade ediyordu. Cumhuriyet akıl ve bilim saygınlığının çağdaş değişim anlayışının adıdır.

Bugün Cumhuriyetten rahatsızlık duymanın özünde, onu sevmeyenlerin her geçen zamanda hızla artmasının tek nedeni bağnazlık ve cehalettir. Özellikle toplumu eğitimden uzak tutarak çağdaş değerlerin dışına iterseniz, asıl kapanmayacak tehlikelerin felaketlerin tekrar onarılmasına çabalasanız bile bunu başarmak mümkün olmayacak.

Cumhuriyet insan hak ve özgürlüklerinin, insanca yaşamanın, aydınlığın akıl ve bilimsel değişimin, huzur ve mutluluğun, uluslararası saygınlığın, çağdaş değişim anlayışının tek güvencesidir. Cumhuriyetten bugün rahatsızlık duyanlar İnanç saygınlığını bile siyasetin içine atarak topluma ılımlı siyasetin getisirini aşılama gayreti içindeler.

Cumhuriyet din saygınlığına her zaman sahip çıkmıştır. Bunu bilenler topluma bunu farklı yansıtanlar; olmayan bir anlayışın içine sürüklendiklerini anladıklarında yıkım ağır olacaktır.

Cumhuriyeti anlamak fazilettir, değişimdir, barışın adıdır. Medeniyetin, sanatın, kalkınmanın tüm yönleriyle paylaşımının adıdır. Cumhuriyet karanlıklara karşı aklın ve aydınlığın adıdır.

Yedi yıl sonra cumhuriyetin 100 üncü yılını kutlayacağız,  2023…  Korkularım odur ki, acaba 100 üncü yılında laik aydınlık çağdaş dönem bitecek; ılımlı sistem anlayışı mı yerleşecek acaba?. Türkiye yaşadığı siyasi tıkanmanın ortasında sıkışıp kaldığı çarkın arasından bir türlü kurtulamıyor. Adına ılımlı İslam cumhuriyeti dedikleri sistem bu tıkanmayı sona erdirecek mi? Atatürk`ün akıl ve bilim mirası yok mu olacak?

Karanlıklar her yeri kapladığı zaman aydınlığı bulmak mümkün olmayacak. Bunu biliyorum, ama din duygularıyla hala uyuyan halkın yaşananlara tepki göstermemesi üzüyor beni.

Eğer bir gün iktidar hırsı, vicdan ve aklı devreden çıkarırsa ülke yıkımı yaşar büyük acılar çeker. Şimdi cumhuriyet bu tehlikenin ortasında bulunuyor. 28.Ekim.1923 Mustafa Kemal Atatürk Türk ulusuna cumhuriyeti hediye ediyordu. Peki biz cumhuriyete bugün ne kadar sahip çıkabiliyoruz acaba? Atatürk adeta tüm düşünceleriyle yok edilmekte. Cumhuriyet her yıl bayram olarak kutlanmıyor artık. Yasaklar var. Geçmişte yaşanan bayramlarda  halkın yaşadığı milli ruh ve heyecan yok artık. Gazeteciler, yazar, aydın, bilim adamı, düşünen her bir değerdeki insan hala tutuklu,

Bugün bu görüntü bir cumhuriyet ülkesine yakışıyor mu?  Cumhuriyet tüm yasaklara karşı direnmektir, sevginin barışın özgür düşüncenin yaşanmasında cumhuriyet vardır. Bugün siz bu düşüncenin önünü tıkarsanız, eğitim bilim sanat değerlerinin önünü tıkarsanız, ve sanata bilime düşünceye can verenleri tutsak ederseniz, bunun adına demokrasi demek mümkün mü?

Almanya 1933 yılında Hitler için kanun çıkardığında kendi kaderini de yok olmayı da onaylamıştı. Fransa dünyaya sekülerizmi ve medeniyeti hediye eden bir ülkeydi. Ama akıl ve bilimden korkan bir anlayışa teslim olduğunda Fransa, ihtilalleri ardı ardına yaşamıştı.  Sonrasında bilim adamlarını bir biri ardına idam etmekten çekinmedi.

 Ama Türkiye  ve Atatürk işte onun hediyesi Cumhuriyet, aydınlığın, çağdaşlığın, ilmin, aklın, yaşandığı bir eser bırakıyordu bizlere, ama biz ne yaptık adeta bu değerleri kazanımları yok ettik. Tüm dünyanın saygı duyduğu Atatürk ve Cumhuriyeti kendi elimizle yok ettik ondan nefret ettik. Son yıllarda cumhuriyeti bitirdik, kutlamaları iptal ettik neden? Aydınlıktan Akıl ve Bilim den bu kadar nefret etmenin başka bir adı var mı acaba?

Cumhuriyet içinde kin ve nefrete, düşmanlığa, kavgaya izin vermez. Onu anlayabilmek için anlamak gerek. Bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan Cumhuriyet tüm toplumların bir arada özgürce insanca yaşaması adına barışın ve sevginin  bağımsızlığın demokrasinin tek teminatıdır. Cumhuriyeti adını okumak değil, asıl önemlisi onu anlayabilmek önemli. Bu gerçeği unutmamalıyız.

Cumhuriyeti unutan bir toplumda üçüncü ülke olmanın bedelini toplum yaşarsa, işte o zaman açılan yaralara merhem bulmak mümkün olmayacaktır. Unutmamamız gerek tek gerçek. Atatürk ve Cumhuriyet, onun kazanımları, değerleri.  Başka bir gerçeğe ihtiyacımız var mı?

Karanlıkların her yeri kapladığı bir Türkiye değil. Aydınlık, laik, çağdaş, insan hak ve özgürlüklerinin sınırsız yaşandığı, kimsenin düşüncesinden dolayı hapsedilmediği bir ülke olmak. İşte bunun da adı ATATÜRK CUMHURİYETİ.

Türk milletinin Cumhuriyet bayramını içten duygularımla kutluyorum.

Prof. Dr. Levent Seçer

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com