KIŞLALI İÇİN | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>KIŞLALI İÇİN 21.10.2015 08:39

KIŞLALI İÇİN

Sevgili Hocam Ahmet Taner KIŞLALI`yı (10 Temmuz 1939-21 Ekim 1999) Özlemle ve Saygıyla Anıyoruz.

21 Ekim 1999`da, bombalı bir suikast sonucunda yitirdiğimiz Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, ülkemizin yetiştirdiği önemli siyaset, bilim, kültür ve sanat insanlarından biri idi.

Zarafeti, kibarlığı ve örnek davranışları ile kendisinden sonraki kuşaklar için simgeleşmişti. Bizler onu, inançlarından ödün vermeyen, gerçek bir Kemalist ve örnek bir siyasetçi olarak tanıdık.

Kültür Bakanı Sevgili Ahmet Taner Kışlalı’yı tanıdığımda, on dokuz yaşında üniversite öğrencisiydim. Daha sonraki yıllarda çeşitli fırsatlarla Sevgili Kışlalı ile daha yakından tanışıp, söyleşilerde bulunma olanağına sahip oldum. İlerleyen yıllarda görüşmelerimiz sıklaştı, dostluğuna eriştim. Nikah tanığım olarak bana büyük onur verdi. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Ahmet Taner Kışlalı niçin öldürüldü? Bu sorunun yanıtı bellidir. Tıpkı öldürülen diğer aydınlar gibi, Kemalist Devrimleri ve ilkeleri benimsediği için. Cumhuriyete sahip çıktığı için. Türkiye’nin bütünlüğünü savunduğu için. Emperyalizme karşı dik durduğu için..

Ülkemizin aydınlık insanları; Kemalist Devrimlere ve ilkelerine sahip çıkmak için güçlerini birleştirip tek yumruk, tek ses olmak zorundadırlar. Güçlerini birleştirmek zorundadırlar. Çünkü örgütsüz toplumların yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu yüzden dağınık ulusal güçlerin, tüm demokratik kitle örgütlerinin toparlanarak, birlikte hareket etmesi, ülkemizin aydınlık günlere ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Yıllardır ülkemizde aydınlık karşıtı eylemler yaşanmaktadır. Günümüzde de bu aydınlık karşıtı eylemler çok daha büyük boyutlara ulaşmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla laiklik karşıtı söylem ve eylemlerin odağı olduğu belgelenen siyasi iktidar, sivil darbe girişiminde bulunmaktadır. Ancak bugünkü durum ne kadar kötü olursa olsun, Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik cumhuriyetimizi, sonsuza dek yaşatmak için güçlerimizi birleştirmek zorunluluğundayız. Örgütlü olmak, bilinçli hareket etmek, ülkemizde yaşanan sivil darbe girişimini sona erdirecek ve aydınlığa ulaşmamızı sağlayacaktır.

Kışlalı’nın deyişiyle; “Atatürk’e evet, Kemalizm’e evet” diyen aydınlık insanlar, bu eşsiz ülke hepimizin. Bu güzel ülkeyi bilimin ışığında çağdaş bir Türkiye yapmak için, yarım bırakılan Kemalist Devrimlere merhaba demek için güçbirliği oluşturmak gerekmektedir.

Artık susma zamanı bitmiştir. Alıştıra alıştıra, göstere göstere ve dayata dayata İslam devletine doğru gidiş gündemdedir. Karanlık günler, yolsuzluk ve yoksulluk gündemdedir. Hukuksuzluk gündemdedir. Emperyalist saldırılar gündemdedir. Evet artık susma zamanı bitmiştir, güçlerimizi birleştirerek, örgütlenme zamanı gelmiştir. Örgütlenerek emperyalizme karşı güç birliği yapmanın zamanı gelmiştir. Kemalist ilke ve devrimlerle birlikte, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma zamanı gelmiştir. Ancak böyle yaparak Ahmet Taner Kışlalı ve diğer devrim şehidi dostlarımıza layık olduğumuzu gösterebiliriz.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin eski Genel Başkan Yardımcısı, Sevgili Hocam Ahmet Taner Kışlalı, huzur içinde uyu. Bu ülkenin aydınlık güçleri, sizden aldıkları bayrağı daha da ileriye taşıyacaklar, Atatürk’ün bizlere emanet ettiği laik, demokratik Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacaklardır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Cumhuriyet Gazetesi, 21 Ekim 2008.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com