Başkanlık sistemi ve Türk dış politikası | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Başkanlık sistemi ve Türk dış politikası 09.05.2016 12:22

Başkanlık sistemi ve Türk dış politikası

Zafer Yapıcı`nın yeni yazısı..

Değerli okurlarım, Türk iç ve dış politikasında büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçteyiz. Cumhurbaşkanı tarafından, başbakana yönelik müdahale Türk siyasetinde görmeye hiç alışkın olmadığımız cinstendi. Artık fiili olarak başkanlık rejimi ile yönetiliyoruz. Parlamenter sistem can çekişiyor. 
Bu arada, Türk dış politikası da büyük sıkıntılar içinde. Bildiğiniz gibi, terör ve Suriye konuları önemli gündem maddeleri olmayı sürdürüyor. İkisi arasında da büyük bir bağlantı var. Türkiye`nin Suriye politikası son birkaç yılda oldukça çelişkili bir seyir aldı. Bu durum büyük ölçüde Türkiye`nin Batı`yı takip eden bir politika izlemesinden kaynaklandı. Şöyle ki, Esad`ı devirmek isteyen Batı için Suriye sorununun belirginleştiği ilk süreçte IŞİD bir müttefikti. Esad`ı devirmek için Batı IŞİD`in büyümesine rıza gösterdi. Bu durum AKP dış politikası ile de uyumluydu. Batı`nın rızasını gören AKP, Esad`a karşı mezhepçi bir dış politika izleyerek, bu muhalif unsurların yanında yer aldı. Tam da bu süreçte, PYD, yeni bir güç unsuru olarak bölgede belirdi. IŞİD`in Batı`ya yönelik olumsuz tavrı eş zamanlı olarak ortaya çıkınca, Batı bu kez IŞİD`e karşı bir denge unsuru olarak PYD`ye yöneldi. Onu hem Esad`a hem de IŞİD`e karşı destekledi, büyüttü. Bu arada, bir başka aktör, Esad yanında oyuna dahil oldu; Rusya Federasyonu. Rusya Federasyonu da tıpkı Avrupa ve ABD gibi IŞİD`i esas tehdit olarak tanımlayarak, bölge denklemlerinde kendine yer açtı. Bu yolla Avrupa ve ABD`nin de desteğini kazandı. 
Tüm bu gelişmeler yaşanırken, AKP yönetimi değişimi doğru okuyamadı. Esad`a karşıydı, ancak diğer iki aktör arasında seçim yapabilecek durumda değildi. Böyle olunca, Batı dünyası AKP yönetimine karşı sert bir çizgiye yöneldi. Onu dolaylı yoldan IŞİD terörizmine destek vermekle itham edecek kadar ileriye gitti.

Bundan sonra neler olacak? Geçtiğimiz hafta ülkede başkanlık sistemine yönelik yeni hamleler yaşandı. Bu hamleler Batı`dan büyük tepki almayacak gibi. Bu bağlamda zamanlaması yerinde gözüküyor. Çünkü ABD ve Avrupa ülkeleri, Arap Baharı projesini büyük ölçüde terk ettiler. Arap Baharı, bilindiği üzere, Ortadoğu ülkelerinde radikal dinci muhalefeti seçimler yoluyla iktidara getirmek ve onları iktidardayken, Batı kontrollü sistemle uyumlulaştırmak üzerine kuruluydu. Bu bağlamda, AKP başarılı bir örnek oluşturuyordu. Ancak söylediğimiz gibi Batı, bu projeyi terk etti. İktidara gelenler, AKP örneğinin aksine Batı`yı karşılarına aldılar. ABD ve Avrupa artık geleneksel stratejisine döndü. Otoriter yönetimlere, kendilerine yakın olmaları kaydıyla rıza gösterecekler...
Bu noktada, Türkiye`de otoriter bir başkanlık sisteminin Batı`nın rızasını alma ihtimali var. Ancak, Batı`nın bu konuda önemli bir şartı olacak gibi. Batı, Suriye`de Türkiye`nin PYD`yi IŞİD ve Esad`a karşı destekler bir çizgide yer almasını talep ediyor. Bu durum, Türkiye`nin terör sorunu ile ilintili tavrını gözden geçirmesi ve "açılım sürecine" u dönüşü yapması anlamına da gelebilir. Batı`nın rızasını alabilmek için açılım projeleri yeniden gündeme gelebilir. 
Peki Rusya Federasyonu ne yapacak? Veriler, Rusya Federasyonu`nun PYD`yi konjonktürel bir ortak olarak gördüğünü gösteriyor. Yani, IŞİD`e karşı Esad`ın elini rahatlatmak için Rusya, PYD`yle geçici bir ortaklık kuruyor. IŞİD tehdidi azalınca, Esad`ı savunmak için bu kez PYD`yi düşmanlaştırabilir. Bu noktada, Türkiye`deki otoriterleşme eğilimi, PYD ile ittifakı reddederse, sürpriz bir şekilde zaten kendisi otoriter bir yönetim olan Putin yönetiminden destek bulabilir. Gelecek günlerde, Rusya`yla yakınlaşma isteğindeki bir Erdoğan`ı görme ihtimalimiz yok değil. Bu durumda, "kardeşim Esad" söylemine bir geri dönüş bile olası.
Erdoğan`ın Avrupa`ya vize resti, acaba yeni bir gösterge olabilir mi?
Bakalım neler olacak...

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com